Aktualizacje aplikacji Microsoft – maj 2018

Nowa wersja Windows 10 (Redstone 4) dostępna jest już od końca kwietnia w oficjalnym kręgu dystrybucji. Uczestnicy programu Windows Insider mają możliwość testowania zarówno nowszych kompilacji aktualnego systemu jak również nowej wersji systemu, która zadebiutuje jesienią. Jak, wraz z końcem maja, wygląda status dostępnych aktualizacji oprogramowania na komputerach oraz telefonach?

Użytkownicy smartfonów z systemem Windows 10 Mobile w zasadzie bez słowa wyjaśnienia nie otrzymali nowej wersji systemu. Otrzymują jednak kolejne poprawki bezpieczeństwa w ramach gałęzi RS3 Feature 2 lub wcześniejszych. Mają też dostęp do aktualizacji części aplikacji systemowych. Tak jak zauważyliśmy ostatnio, Microsoft aktualizuje tylko główne aplikacje systemowe w tych samych wersjach co na PC. Są to Filmy i TV, Muzyka Groove, MS Store, Poczta i Kalendarz Outlook, Skype, Xbox oraz pakiety MSN i mobilny Office. W kręgu Fast użytkownicy mobilnych okienek dostają nowsze wersje Zdjęć oraz MS Office, nie mają jednak dostępu do poprawek zabezpieczeń. Ostatni build 15253.369 (poprawki majowe) udostępniono tylko w oficjalnym kanale, pomijając insiderów.

Aktualizacje aplikacji mobilnych to raczej jedynie odprysk aktualizacji przeznaczonych dla PC, ponieważ najważniejsze aplikacje stricte mobilne zostały uśmiercone. Posiadacze telefonów nie mogą już liczyć na aktualizacje Alarmów, Aparatu, Kalkulatora, Kontaktów, Map, Rejestratora głosu, Telefonu czy Wiadomości SMS. Jest to decyzja tym bardziej kuriozalna, że te mobilne aplikacje rozwijane są dalej na pecetach. Pytanie po co pecetowcom lepsza wersja aplikacji aparatu? Kto robi zdjęcia Surface’em Pro? Po co MS aktualizuje i dodaje fluent design do Wiadomości SMS, skoro i tak ta aplikacja jest martwa na PC? Czy my o czymś nie wiemy czy to tylko przykład chaosy decyzyjnego w korporacji. Odetnijmy Lumie od aktualizacji Aparatu, aktualizujmy Aparat na PC! Tak, to ma sens… Zauważmy też, że cztery aplikacje tworzą spójny pakiet o tej samej numeracji. Są to Alarmy i Zegar, Kalkulator, Kontakty, Rejestrator głosu. Pakiet ten otrzymał poprawki na maj 2018. Na telefonach zatrzymał się w maju 2017. Trochę to smutne. I niekonsekwentne.

Przejdźmy teraz o krok dalej. Jakie nowsze wersje aplikacji udostępnione zostały w programie Insider dla PC? Niestety, nie ma tego dużo. W kręgu Release Preview oraz Fast otrzymamy praktycznie te same, nieco nowsze wersje aplikacji i bez żadnych rewolucji: Aparat, Centrum Opinii, Mapy (nadal nieaktualne, mimo zmiany numeracji na maj 2018), sklep MS Store (tutaj widoczna jest nowość: paski pod tytułami na górnej belce i więcej efektów Fluent Design), Outlook oraz niedostępny, ale aktualizowany, MS Pay. W kręgu Fast dodatkowo otrzymamy nowszą wersję Wiadomości SMS. Pytanie tylko po co. Być może cały pakiet mobilny odcięty został specjalnie od telefonów po to by dostarczyć go w nowej wersji dla urządzeń LTE z Windowsem ARM (Always Connected).

Wszystkie te zmiany, mówiąc szczerze, mają jak na razie charakter marginalny. Zamiast poprawek błędów czy kolorowych pasków w Kontaktach wolałbym by MS w końcu ujednolicił wygląd wszystkich aplikacji systemowych. Wygląd, Ustawienia, numerację buildów. Obecnie mamy pomieszanie z poplątaniem i dziesięć wersji wielkości ikonek, ich umiejscowienia, tłumaczeń (np. „Użyj ustawienia systemu” w Zdjęciach czy Muzyce a „Użyj trybu mojego systemu Windows” w Outlooku przy wyborze trybu graficznego i kolorystyki). Zastanawiające jest też, dlaczego niektóre aplikacje w oficjalnym kręgu dystrybucji nadal mają stare wersje z 2017 roku a aktualne dostępne są tylko w Insiderze (np. Mapy czy Centrum Opinii).

A jak Wy oceniacie politykę aktualizacyjną Microsoftu?