Aktualizacje aplikacji Microsoft – lipiec 2018

Jak wyglądała aktualizacja aplikacji systemowych Windows 10 w ostatnich dwóch miesiącach? Pomimo wakacyjnych miesięcy Microsoft potrafił zaskoczyć, zarówno pozytywnie jak i negatywnie.

Spójrzmy najpierw na podsumowanie zbiorcze. Niebieskim kolorem zaznaczono aplikacje zaktualizowane.

W czerwcu najważniejszą zmianą było wydanie nowej wersji aplikacji Skype o numerze 14.25.21.0 – wyłącznie w kręgu Fast. Wprowadzona ona nowy design znany z telefonów komórkowych (Android, iOS), ale niestety nie działa do końca poprawnie np. w kwestii ustawień kolorystycznych. Jest też nieco bardziej ociężała od swojej poprzedniczki. Pomimo błędów klient ten nie doczekał się w lipcu żadnego update’u.

Lipiec to kilka sporych zaskoczeń. Największym jest na pewno odświeżenie aplikacji Telefon i to na komputery osobiste. Zmiany te przypadkiem udostępniono również na telefonach z systemem Windows 10 Mobile w kręgu Fast, gdzie aplikacja wygląda teraz po prostu gorzej a ustawienia zmieniono pod kątem widoku na PC a nie mobile.

Microsoft odświeżył również pakiet MSN we wszystkich kręgach. Zmiany, poza Wiadomościami, są jedynie kosmetyczne, a aplikacje na pecetach zaczęły reklamować… wersję na Androida.

Filmy i TV oraz Muzyka Groove po raz pierwszy została zaktualizowana wyłącznie na pc. Wygląda na to, że te dwie aplikacje zostały odcięte od aktualizacji w wersji mobilnej i dołączyły do całej grupy aplikacji porzuconych, mimo standardu UWP.

Lekki lifting wprowadzono również w Kontaktach, gdzie kółko ustawień powędrowało na prawą stronę… To już chyba dwudziesta wersja wyglądu opcji. Zamiast ujednolicać wygląd aplikacji MS rozwija poszczególne aplikacje w różnych, nie do końca spójnych kierunkach. Tu dodajmy belkę, dam odejmijmy. Tu przesuńmy kółko, tam usuńmy. Całość nadal jest kompletnie niespójna, czcionki różnorakie, tłumaczenia inne mimo tych samych funkcji. Po trzech latach nie widać pozytywnych zmian w tym zakresie.