Wystartowała aktualizacja Windows 10 April 2018 Update

Dzisiaj Microsoft rozpoczął udostępnianie dużej aktualizacji systemu Windows 10 pod nazwą April 2018 Update. Aktualizacja będzie dostarczana do użytkowników etapami, a to oznacza, że nie wszyscy otrzymają nową wersję systemu w tym samym czasie. Wiosenna aktualizacja to między innymi usprawnienia w obrębie warstwy wizualnej Fluent Design, przeglądarki internetowej Microsoft Edge, ulepszone funkcje i aplikacje a także nowa funkcja Oś czasu.

Już teraz możecie sprawdzić czy aktualizacja jest dostępna dla Waszych komputerów. April Update to wersja 1803 z kompilacją o numerze Build 17134.1. Poniżej zamieszczam listę głównych nowości jakie zobaczycie po wgraniu aktualizacji.

Lista najważniejszych nowości w Windows 10 April 2018 Update:

 • Ulepszony system Fluent Design. Wprowadziliśmy lepiej dobrane kolory i tekst, większą przejrzystość oraz ciekawe animacje w wielu elementach interfejsu użytkownika systemu Windows 10, m.in. w aplikacji Microsoft Edge, na ekranie startowym oraz w Ustawieniach i Centrum akcji.
 • Możliwość kontynuowania aktywności rozpoczętych w przeszłości. Dzięki funkcji Oś czasu, dostępnej w widoku zadań, możesz szybko powrócić do treści otwartych w przeszłości, np. witryny internetowej, dokumentu, artykułu, listy odtwarzania czy zadania — nawet w przypadku zamknięcia pliku lub aplikacji. Funkcja działa także w przypadku aktywności wykonywanych w innych komputerach.
 • Aktualizowanie komputera. Gdy Windows Update przeprowadza aktualizację, komputer nie przechodzi w tryb uśpienia nawet przez 2 godziny w celu pomyślnego zakończenia aktualizacji.
 • Więcej możliwości dzięki paskowi gry. Nowe przyciski na pasku gry pozwalają przeglądać zarejestrowane materiały, włączać i wyłączać mikrofon i kamerę , edytować tytuł transmisji strumieniowej Mixer, a nawet sprawdzać godzinę.
 • Bezproblemowe drukowanie z Microsoft Edge. Drukuj witryny internetowe z Microsoft Edge bez reklam i innych niechcianych elementów z sieci. Uwaga: ta opcja będzie dostępna tylko w przypadku określonych witryn internetowych.
 • Bardziej funkcjonalny tryb pełnoekranowy w Microsoft Edge. Możesz korzystać z paska adresu, przechodzić do innych witryn, dodawać witryny do ulubionych i nie tylko — to wszystko w trybie pełnoekranowym. Wystarczy, że najedziesz myszą lub palcem na górną część ekranu.
 • Sterowanie systemem Windows za pomocą wzroku. Udoskonaliliśmy funkcję sterowania za pomocą wzroku, dzięki czemu przewijanie oraz korzystanie z ekranu startowego, osi czasu, ustawień i wielu innych jest jeszcze łatwiejsze.
 • Nowa strona Ustawienia czcionek i czcionki w Sklepie Microsoft. Teraz możesz zobaczyć podgląd większej liczby opcji — takich jak kolory i zmienne czcionki — oraz pobrać jeszcze więcej czcionek bezpośrednio ze Sklepu Microsoft.
 • Większa kontrola nad danymi diagnostycznymi. Aplikacja Diagnostic Data Viewer zapewnia szczegółowy podgląd danych diagnostycznych przesyłanych przez urządzenie do firmy Microsoft oraz pozwala zmienić poziom udostępniania danych wybrany przez administratora.
 • Połącz ze sobą aplikacje i powiązane treści. Otwórz plik, a następnie powiązane witryny internetowe, dokumenty, pliki i aplikacje w znajdujących się powyżej kartach. Nowa funkcja Sets (Zestawy) połączy je ze sobą w ramach jednego pliku. Funkcja została przeniesiona do kolejnego rozgałęzienia Redstone 5.
 • Łatwiejsza konfiguracja funkcji Windows Hello. Teraz możesz skonfigurować opcje rozpoznawania twarzy / linii papilarnych lub numer PIN funkcji Windows Hello bezpośrednio z poziomu ekranu blokady, klikając kafelek tej funkcji pod opcjami logowania.
 • Kontrola dostępu aplikacji do zawartości. Możesz wybrać aplikacje UWP w komputerze, które będą miały dostęp do folderów zdjęć, filmów lub dokumentów.
 • Godziny ciszy. Możesz wybrać godziny, w których nie chcesz otrzymywać powiadomień. Godziny ciszy mogą włączać się automatycznie lub na żądanie — np. gdy prowadzisz prezentację lub grasz. Możesz także wybrać osoby priorytetowe, które będą mogły kontaktować się z Tobą w czasie godzin ciszy, oraz zobaczyć podsumowanie pominiętych zdarzeń po ich zakończeniu.
 • Nowy sposób czytania plików EPUB i PDF oraz Widok do czytania. Zmieniliśmy sposób czytania i usprawniliśmy sekcję Książki w przeglądarce Microsoft Edge — wprowadziliśmy wyskakujące menu „Notatki” w sekcji Książki, narzędzia gramatyczne dla książek EPUB i Trybu czytania, tryb pełnoekranowy, opcję automatycznego uzupełniania zapisanych haseł w trybie przeglądania InPrivate i wiele więcej.
 • Automatyczne uzupełnianie danych kart kredytowych w formularzach internetowych. Przeglądarka Microsoft Edge może teraz zapisywać i automatycznie uzupełniać dane kart kredytowych w internetowych formularzach płatności.
 • Ulepszona funkcja Moje kontakty. Teraz możesz przeciągać i upuszczać kontakty w celu rozmieszczenia ich na pasku zadań zgodnie ze swoimi preferencjami. Wyświetlić można do 10 kontaktów (lub pokazać je wszystkie w formie przepełnienia).
 • Wypełnianie formularzy z polami adresu. W programie Microsoft Edge można teraz zapisać preferowane informacje i automatycznie wprowadzić je do pól adresu i powiązanych formularzy. Zapisane adresy zostaną też przesłane do innych urządzeń z systemem Windows 10.
 • Łatwiejszy sposób na udostępnianie plików. Teraz możesz bezprzewodowo udostępniać pliki i adresy URL dla pobliskich komputerów przez Bluetooth za pomocą nowej funkcji Udostępnianie w pobliżu w programie Microsoft Edge. Wystarczy wykonać kilka szybkich czynności konfiguracyjnych, kliknąć ikonę Udostępnij i (gdy odbiorca zaakceptuje) patrzeć, jak plik w magiczny sposób się przesyła.
 • Błyskawiczne wyciszanie automatycznego odtwarzania plików multimedialnych w witrynach internetowych. W programie Microsoft Edge widnieje teraz ikona dźwięku, która wskazuje kartę, z której odtwarzany jest dźwięk. Wystarczy kliknąć ikonę, aby wyciszyć lub wyłączyć wyciszenie.
 • Obraz HDR na większej liczbie komputerów. Wyświetlacz z obsługą HDR pozwala uzyskać bardziej wyraziste kolory i żywsze obrazy. Dzięki naszemu nowemu narzędziu do kalibracji więcej komputerów z systemem Windows 10 ma dostęp do obrazu HDR.
 • Korzystaj z Windows 10 S bez hasła. Wystarczy pobrać aplikację Authenticator, aby skonfigurować funkcję Windows Hello i uzyskać dostęp do swoich ulubionych aplikacji i usług — wszystko to bez konieczności podawania hasła.

Jeżeli jeszcze nie otrzymaliście aktualizacji to możecie ręcznie zaktualizować system korzystając ze wskazówek znajdujących się na stronie Microsoft. Dajcie znać czy otrzymaliście aktualizację oraz jakie są Wasze pierwsze spostrzeżenia na jej temat.