Aktualizacja Lumia Denim wystartowała w Chinach

Sporo osób czeka na aktualizację Lumia Denim, której dystrybucja według informacji przekazanych przez Microsoft, miała rozpocząć się dopiero na początku przyszłego roku. Dzisiaj aktualizacja wystartowała w Chinach co może oznaczać, że w niedługim czasie rozpocznie się jej udostępnianie dla pozostałych krajów.

Aktualizacja Lumia Denim wprowadzi przede wszystkim nowe funkcje i możliwości w zakresie mobilnej fotografii. W skład aktualizacji wejdzie nowa wersja aplikacji Lumia Camera 5, która między innymi posiada możliwość nagrywania filmów w jakości 4K na kompatybilnych telefonach.

Aktualizacja w Chinach jest dostępna dla telefonów: Lumia 520, Lumia 525, Lumia 526, Lumia 625, Lumia 720, Lumia 720T oraz Lumia 1320.

Co nowego w Lumia Camera?

 • Prędkość. Szybkie uruchamianie aparatu oraz robienie świetnej jakości zdjęć w odstępie zaledwie milisekund.
 • Wysoka jakość. Funkcja Moment Capture automatycznie uruchamia nagrywanie w jakości 4K, 24 klatki na sekundę. Każdy z kadrów zapisywany jest w jakości 8,3 MP, pozwalając na selekcję dowolnego ujęcia i zapisanie go jako indywidualnego zdjęcia.
 • Intuicyjność. Rich Capture ułatwi robienie zdjęć wykorzystując funkcje auto HDR oraz Dynamic Flash. Nie będzie już konieczności dostosowywania indywidualnych parametrów aparatu przed wykonaniem zdjęcia – zdjęcie można dowolnie edytować po jego wykonaniu za pośrednictwem bardzo prostego menu.
 • Jakość. Możliwość robienia jeszcze lepszych zdjęć w słabym świetle dzięki najnowszej generacji algorytmów fotograficznych.

Oprócz tego Lumia Denim wprowadzi pasywne uruchamianie Cortany głosem oraz ulepszenia w ekranie podglądu. Dodatkowo użytkownicy otrzymają nowości z systemu Windows Phone 8.1 Update 1 czyli:

 • Kącik z aplikacjami. Kącik z aplikacjami umożliwia określenie, które z aplikacji telefonu Windows Phone mogą być używane przez inne osoby. Jest to istotne w przypadku tych osób i organizacji dowolnej wielkości, które chcą udostępnić podstawowe aplikacje innym osobom do pracy, nauki lub innych celów.
 • Czas drzemki. Aktualizacja wprowadza możliwość ustawienia czasu drzemki. Do tej pory użytkownik był skazany na 10 minutową drzemkę bez możliwości zmiany czasu. Długo Microsoft zwlekał z dodaniem tej funkcji ale ostatecznie znalazła się w Update 1.
 • Aplikacje dla akcesoriów. Skorzystaj z aplikacji dla akcesoriów do pobierania powiadomień z telefonu na swój inteligentny zegarek, inteligentną obudowę telefonu, czujnik fitness lub dowolne inne akcesorium.
 • Udostępnianie internetu przez BT. Aktualizacja wprowadziła również możliwość udostępniania internetu przez Bluetooth. Do tej pory posiadacze telefonów Windows Phone mogli dzielić się łączem jedynie za pomocą sieci Wi-Fi.
 • VPN – L2TP z IPSec. VPN obecnie obsługuje protokół L2TP, co umożliwia dołączenie większej liczby usług VPN. Możesz oczywiście korzystać z usługi VPN za pomocą telefonu Windows Phone niezależnie od tego, czy chodzi o użytek służbowy, czy prywatny.
 • Wiadomości. Dzięki poprawionej funkcji wybierania można jednocześnie usuwać wiele połączeń, wiadomości lub kontaktów. Połącz wiele wiadomości tekstowych w jedną, a następnie przekaż je innej osobie.
 • Żywe foldery. Jedną z najbardziej widocznych zmian jest możliwość tworzenia tzw. żywych folderów na ekranie głównym. Dzięki funkcji żywe foldery możemy tworzyć foldery na ekranie startowym przesuwając jeden kafelek na drugi. Wszystkie aplikacje posiadające żywe kafelki będą zmieniać swoje statusy w żywych folderach, dzięki czemu użytkownik będzie widział na bieżąco wszystkie powiadomienia i statusy aplikacji.
 • Narrator. Narrator obecnie obsługuje pisanie dotykowe oraz umożliwia wyłączenie porad dotyczących sterowania i przycisków, jeżeli nie chcesz, aby były głośno odczytywane. Niektóre inne usprawnienia Narratora umożliwiają nieco szybsze odblokowanie telefonu, łatwiejsze odszukiwanie i korzystanie z przycisków Wstecz, Start i Szukaj, oraz informują, czy ekran telefonu jest włączony czy wyłączony.
 • Usprawniony kafelek sklepu. Kafelek teraz oprócz dostępnych aktualizacji pokazuje również propozycje najlepszych aplikacji ze sklepu. Funkcja dostępna tylko w US.
 • Internet Explorer. Teraz mobilne strony będą ładować się znacznie szybciej.

Źródło: Microsoft China via Windows Central