Aktualizacja LG G6 do Androida 8.0 Oreo ruszyła poza Koreą Południową

30 kwietnia br. firma LG Electronics udostępniła długo oczekiwaną aktualizację Oreo dla telefonów LG G6, tyle że jedynie w Korei Południowej. Po 8 dniach, bez żadnej zapowiedzi ze strony producenta, Android 8.0 został udostępniony dla G6 w kolejnym kraju – Kanadzie.

Aktualizacja o numerze V20c-APR-24-2018 datowana jest na dzień 24 kwietnia br. i waży prawie 2 GB. Obejmuje aktualizację systemu operacyjnego oraz dalsze udoskonalenia w nakładce systemowej w tym nowe opcje dla aparatu fotograficznego.

Aktualizacja 8.0 Oreo wprowadza m.in. aktywne ikony, które po dłuższym przytrzymaniu pokazują menu z dodatkowymi funkcjami oraz ostatnie powiadomienia, kropki powiadomień przy ikonach, nowe kształty ikon, nowy układ Szuflady na aplikacje, mniejsze zużycie baterii i danych komórkowych dzięki rzadszej aktywności aplikacji w tle, zwiększenie zakresu filtru niebieskiego światła z 3 do 10 pozycji, wsparcie dla kodeka Sony LDAC i inne.

Aktualizacja zawiera również kwietniowe poprawki bezpieczeństwa Google oraz szereg zmian w samej nakładce, w tym np. szereg zmian ikon na takie same jak w modelu V30. Aplikacja aparatu otrzymała nowy tryb zdjęciowy („match mode”), umożliwiający wykonanie jednego zdjęcia łączonego z przedniego i tylnego aparatu. Czytnik linii papilarnych działa jeszcze szybciej. W aktualnych postach nie widać informacji, które tryby SI zostały wdrożone, o ile zostały, a które nie. Artykuł zostanie uzupełniony, jeżeli pojawią się nowe informacje w tym temacie.

Oficjalna lista zmian obejmuje:

  • Aktualizacja do Androida w wersji 8.0 z najnowszymi poprawkami bezpieczeństwa.
  • Nowy wygląd powiadomień.
  • Ulepszone działanie Wifi.
  • Nowy wygląd menu ustawień.
  • Multi-Window View.
  • Bezpośrednie odpowiedzi na powiadomienia.
  • Wsparcie dla różnych DPI.
  • Dodanie opcji dotyczących ikon paska powiadomień (Status Bar).
  • Dodanie szybkiego uruchamiania aplikacji firm trzecich.
  • Ulepszone opcji personalizacji.

Najważniejszą zaletą aktualizacji będzie podniesienie poziomu bezpieczeństwa, bo same poprawki systemowe są kosmetyczne. LG G6, podobnie jak Samsung S8, nie otrzymał niestety wsparcia dla Google Treble, umożliwiającego prowadzenie odrębnych aktualizacji systemu Android bez potrzeby zmiany nakładki systemowej producenta.

Na liście zmian nie widać również wsparcia dla Sztucznej Inteligencji (ThinQ). Opcje te były dodane do modelu V30, który zmienił nazwę na V30 ThinQ.

Z informacji otrzymanych od pracownika polskiego oddziału LG wynika, że polska wersja systemu jest już od tygodnia gotowa i trwają prace walidacyjne / testowe. Prawdopodobnie aktualizację otrzymamy jeszcze w maju.