Większość telefonów z systemem Windows 10 Mobile posiada aktualizację Anniversary Update

Sieć reklamowa AdDuplex regularnie publikuje statystyki dotyczące telefonów z systemem Windows. Z najnowszych statystyk dowiemy się jaką popularnością cieszy się system Windows 10 Mobile oraz jak sporo osób korzysta w dalszym ciągu z poprzedniej wersji systemu Windows Phone 8.1. Przy okazji sprawdzimy ilu użytkowników zdecydowało się na wgranie najnowszej, testowej wersji Redstone 2.

a-2

W rozbiciu na poszczególne wersje systemu, Windows 10 Mobile w dalszym ciągu posiada taki sam udział jak w zeszłym miesiącu wynoszący 14%. Z kolei system Windows Phone 8.1 posiada aż 78% i podskoczył w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0.7%. Co ciekawe aż 6.6% telefonów w dalszym ciągu pracuje pod kontrolą systemu Windows Phone 8.0.

W przypadku systemu Windows 10 Mobile sporo użytkowników zaktualizowało system do wersji Anniversary Update (1607, Redstone 1), która na tę chwilę znajduje się aż na 82.4% wszystkich urządzeń z mobilną dziesiątką. Jest to ogromny skok od poprzedniego miesiąca bo aż o 30 punktów procentowych.

a-3

Aż 6% użytkowników zdecydowało się na instalację testowej wersji systemu z rozgałęzienia Redstone 2. Pozostała część czyli 11.6% w dalszym ciągu posiada system w wersji Threshold 2 (1511) i najprawdopodobniej są to telefony, które nie zostały dopuszczone do oficjalnej aktualizacji a tym samym nie mogą wgrać nowszej wersji 1607 (Anniversary Update).

Sytuacja pozostaje niezmienna jeżeli spojrzymy na producentów telefonów z systemem Windows 10 Mobile. Blisko 99% wszystkich telefonów stanowią urządzenia z logo Nokia oraz Microsoft na obudowie. Pozostali producenci stanowią jedynie 1.2% wszystkich urządzeń z najnowszym systemem.

a-1

Na wykresie z minimalnym udziałem znaleźli się tacy producenci jak Acer z 0.1%, Alcatel z 0.4%, BLU z 0.2% oraz HTC z 0.1%. Jeżeli nowa strategia Microsoft zacznie funkcjonować to w przyszłym roku powyższy wykres powinien ulec zmianie na korzystać pozostałych producentów sprzętu. Pełne statystyki za ten miesiąc znajdziecie w sieci AdDuplex.

 • Aqua

  To są rzeczy nie do uwierzenia, ale skoro wycofuje się własną aplikację ze sklepu, uzasadniając tym, że nie jest kompatybilna z własnym systemem operacyjnym, to się nie mieści w głowie i wygląda jak podły żart, a jednak https://mspoweruser.com/microsoft-ejects-windows-phones-healthvault/

  • no chyba żartujesz, producenci setki razy już wycofywali aplikacje ze sklepu na skutek błędów… a sam MS również porzucił dziesiątki starszych aplikacji w tym niektóre usługi MSN

   • Aqua

    Tylko że MS utrzymuje i rozwija apki dla konkurencyjnych systemów operacyjnych, a na swój W10M usuwa i to są rzeczy niepojęte.

    • Kuba S

     Myślisz, że MS nie jest świadomy stanu swojego mobilnego systemu na rynku?

    • Microsoft to deweloper, dodaje i rozwija aplikacje tam, gdzie jest to opłacalne.

     • Aqua

      Gdyby tak myślał Google, to nigdy by nie powstała platforma Android, która przez wiele, wiele lat nie była opłacalna. Tu nie oczekuje się zysków doraźnych lecz długoterminowych, a wspieranie obcych platform z jednoczesnym wygaszaniem odpowiedników aplikacji na własną platformę oznacza albo zidiocenie albo plany likwidacji.

     • Ale Microsoft widocznie nie chce być jak Google. Polityka MS jest niezrozumiała

     • Aqua

      Owszem, zwłaszcza po tym jak stery firmy przejęli Hindusi. Chaos. Szkoda mi tej firmy, bo od lat 80 uzywam ich systemów operacyjnych i mam sentyment do MS

     • Tyran1918

      Sądzę, że Microsoft wybrał już drogę rozwoju i będą to subskrypcje na aplikacje oraz chmura. Mobilny system jest tylko kulą u nogi, bo widać to na każdym kroku rozwoju W10m.

  • Rolę tej aplikacji już przejęła albo dopiero przejmie Microsoft Health (Band).

 • Tomasz (prv)

  Te 14% telefonów z Win10Mobile pokazuje skalę porażki MS. A ten wykres z producentami telefonów warto zadedykować tym co wierzą iż producenci niezależni odmienia w najbliższym czasie los Win10M.

  • Kuba S

   Są tacy co wierzą 😉

  • Patryk PowerUser

   Przeważnie są to telefony wydane jeszcze na WP 8.1. Nowości jako tako nie ma (2 modele na krzyż).

 • SylwB

  Tak się zastanawiam skoro do końca roku największy nie będzie produkował telefonów z okienkami to co zostanie przy przedłużaniu umowy? Sam kupuje telefony bez umowy ale większość robi inaczej. System bez aplikacji a teraz bez telefonów? Pozostanie kupić antka w salonie a kafelki w markecie budowlanym. Tylko kto je zamontuje 😉 I pisze to jako miłośnik okienek i posiadacz Lumii 950XL Chyba odchodzę od wiary :-/

 • 80% użytkowników Windows Phone nie zainteresowała się aktualizacją telefonu do Windows 10? Nie wiedzą? Obawiają się? Mają gdzieś?
  Koncepcja własnych telefonów do własnego OS pożyczona od Appla (i BlackBerry) w pierwszym podejściu nie wypaliła.
  Czy będzie drugie podejście z Surface Phone? Korporacje nie robią takich rzeczy.
  Unikają robienia drugi raz czegoś co raz okazało się klapą. Zdobycie poparcie wewnątrz firmy na realizację drugiej próby po pierwszej nieudanej wymagało by jakichś fenomenalnych pomysłów albo niesamowitego daru przekonywania.
  Co ma sprawić, co mogło by sprawić, że producenci słuchawek zdecydują się oddać cześć produkcji pod M10W? Tylko obietnica dodatkowego zysku.
  Jak zapewnić dodatkowy zysk producentom słuchawek (i operatorom) niszowym systemem, który tylko na krótką chwilę zdołał dobić się od dna ale od dłuższego czasu znowu na nim leży? Gdzie te pieniądze?
  Jak się doda 1 + 1 wychodzi że W10M będzie zamknięty.

  • Sam odradzam aktualizację do W10M, jeżeli jest ona zbędna, czyli jeśli nic nie wniesie. Problemy i większe zużycie energii sprawia, że lepiej przeczekać. Duża część osób to mało wymagający użytkownicy, którzy nie wiedzą, co to aktualizacja. Kupili Lumie z 8.1 i z tym systemem je używają.
   Microsoft wyda Surface Phone, bo to będzie mini komputer. Będzie kosztował więcej niż iPhone i będzie równie funkcjonalny, co deskopowy Windows. A potem zaliczy kolejną wtopę. Dlaczego? Z powodu braku aplikacji. Wszyscy mówią, że na W10M jest mało aplikacji, bo mobilny Windows ma kilka procent rynku. Okej, ale to nadal są miliony urządzeń. Poza tym zapomina się o UWP. Wystarczy napisać jedną aplikację, a będzie ona dostępna na setkach milionów urządzeń! Mimo to deweloperów to nie zachęca. I dlatego SP będzie drogą klapą.
   „Jak zapewnić dodatkowy zysk producentom słuchawek (i operatorom) niszowym systemem” – no właśnie, niszowy system, dlatego jak będzie kilku producentów, to żaden nie zarobi. Albo MS sam będzie produkował smartfony, albo podpisze umowę z jednym producentem, np. z HP, inaczej blado to widzę.
   Niestety masz rację. Jak się doda 1+1, to wychodzi koniec W10M.
   Może to wina tego, że Microsoft po prostu dał d… z W10M, wydając go tak niedopracowanego? A może obecna cywilizacja nie potrzebuje Windowsa, tylko Androida z masą funkcji, aplikacji, gier? Co z tego, że Android laguje, muli, w dzisiejszych czasach niska jakość jest wszechobecna. Obecnie w W10M także…

 • Tyran1918

  Doradca uaktualnienia jest tego powodem. Gdyby nie było tej dziwnej aplikacji to sądzę, że większość osób posiadających modele przeznaczone go aktualizacji mieliby ją zainstalowaną. Nie rozumiem tylko po co Microsoft tak kopie udziały W10M.

  • Daniel

   A widzi pan jak ludzie narzekają na często dość małe i nie istotne błędy w windows 10 mobile? Wiadomo, że z nimi da się żyć i funkcjonować bo w10m działa powiedzmy, że nawet sprawnie ale także niektórzy właśnie ze względu na te błędy opuszczają system microsoftu.

   • Tyran1918

    Narzakają jedynie świadomi użytkownicy mocno zainteresowani tematem systemu W10m. Microsoft wypuszczając aktualizację z pominięciem dodatkowej aplikacji nie miałby większych problemów z mobilnym systemem niż ma teraz. Jestem pewny, że znaczna liczba osób byłaby nawet zadowolona, bo błędy w tym systemie nie są jakieś bardzo uciążliwe. Tylko, że Microsoft chyba umyślnie ubija ten system wprowadzając aplikację doradcy uaktualnienia, przez co nawet wśród mobilnego Windowsa wersja 10 jest niszowa. Ten system teraz jest martwy i na zmiany nie zanosi się, bo żaden producent nie chce robić taniego sprzętu z W10m, który mógłby zdobyć kilka % rynku.

    • Daniel

     Nie nie tylko świadomi. Jest wiele osób które gdzieś zasłyszały że jest coś takiego jak windows 10 mobile i zainstalowały bez zastanowienia. Mam nawet kolegę który wgrał system przez windows indesier a nawet nie do końca zdawał sobie sprawę że wgrywa testową wersję sysemu (wnioskuje tak po odpowiedziach na pytania które mu zadałem). A wracając: wątpię aby ms specjalnie zakopywał swój system. Ja osobiście myślę że powinna pojawić się chociaż mała notka w postaci np. powiadomienia o możliwości aktualizacji do w10m ale ms może patrząc na te komentarze i na to że system ma jeszcze trochę błędów nie robi tego. Ale podsumowując: to co chce zrobić ms to chyba nikt nie wie oprócz niego (no chyba że oni też nie wiedzą xD).

 • Lumia 535

  Od początku aktualizacji Anniversary Update mam problem z aplikacją Poczty i Kalendarza, data nie zmienia się automatycznie na kafelku, w TH2 nie bylo problemu. Ma ktoś pomysł? Reset nie pomaga, nawet bez kopii zapasowej. Czy to dotyczy konkretnego modelu Lumii 535? Porady mile widziane

  • wojtek*

   Z pocztą mam to samo, nie synchronizuje się, nie można wysyłać ani odbierać wiadomości. Przywróciłem ustawienia fabryczne, założyłem konto od nowa i ten sam problem, wcześniej nie miałem też tego problemu, podobnie na Windows 8.1 działała jak należy. Nie mam już pomysłu na to:)

  • Fargo

   Mam to samo. Musimy czekać aż poprawią – L640ds

   • L640DS CVPL Miałem to na RS1 testowych. Na oficjalnym AU poprzednim i obecnym buildzie działają bez zarzutu. Dla mnie kafelki poczty są ważne bo dostaję wiele maili. Dla tego opuściłem Insidera.

    • Lumia 535

     Problem dotyczy własnie wersji oficjalnej AU RS1, nigdy nie korzystałem z insider

   • Lumia 535

    Zauważylem bialy pasek u gory podczas wlaczenia aplikacji poczta i kalendarz, co ciekawe tylko wlasnie w tej aplikacji! mysle ze to (bug) samego systemu

    • Ten błąd występuje od dawna. Zgłaszałem go już w aplikacji Centrum opinii, ale jeszcze nie zdążyli poprawić…

  • Mirosław Łapot

   Przyłączam się do posta. Poczta nie działa, tzn jakoś tam działa, ale praktycznie każda aktualizacja kończy się bledem, choć maile wysyła i nawet odbiera.

 • Gabriel Gryczko

  Plusy i minusy Surface phone
  + małe gabaryty
  + taki mini pc

  – drogi w cholerę
  – mało aplikacji na telefon
  – ludzie nie powrócą do okieniek jeżeli będą takie spierdzielone
  Więc ja bym z motyką na słońce raczej nie wybiegał