AdDuplex publikuje raport za lipiec 2016

Jaki jest obecnie stan wdrażania systemu Windows 10 Mobile? Czy ilość użytkowników rośnie czy maleje? Jakie są najpopularniejsze telefony Lumia? Na te pytania stara się odpowiedzieć opublikowany wczoraj kolejny raport sieci AdDuplex.

AdDuplex jest wiodącą siecią reklamową dla platformy Windows, oferującą wzajemne wzajemne usługi reklamowe pomiędzy aplikacjami mobilnymi . Pod koniec zeszłego roku z usług litewskiej firmy korzystało ponad 10 tys. aplikacji oraz gier, a każdego dnia wyświetlanych było 30 mln reklam. Tak duża baza użytkowników stanowi dobrą próbkę badawczą do analizy stanu systemu, stąd też sieć co miesiąc publikuje raport analityczny na jeden, wybrany dzień.

Wczoraj opublikowano kolejne syntetyczne informacje dotyczące użytkowania platformy Windows Phone w sieci AdDuplex. Warto dodać, że informacje te nie obejmują całego rynku mobilnego. Opierają się wyłącznie na danych pozyskiwanych w ramach własnych usług reklamowych z aplikacji i gier uczestniczących w systemie. Nie są więc do końca miarodajne.

adduplex_07a

 

Raport lipcowy opiera się na danych pozyskanych z ok. 5 tys. aplikacji korzystających z AdDuplex SDK w wersji 2 lub nowszej. Wg danych spółki kolejny miesiąc z rzędu najczęściej używanym telefonem z serii Lumia był model 535. 10 najpopularniejszych telefonów to urządzenia z dolnej i dolnej-średniej półki, obejmujące 70 % użytkowników wyświetlanych reklam sieci.

Lumie z serii 5xx (535, 520, 530) obejmują prawie 30 % rynku Windows, przy czym dwa pierwsze modele prowadzą pod kątem popularności. Lumie 6xx (640, 630, 635, 640 XL, 625) mają nie wiele mniej 26 %. W pierwszej dziesiątce znajdziemy jeszcze Lumię 435  z 4,4 % i 920  z 2,5 %. Wśród najpopularniejszych modeli nie ma 730-tek i nowszych smartfonów, co niekoniecznie musi w pełni poprawnie odzwierciedlać stan faktyczny.

adduplex_07b

Jeszcze jedne istotne dane wskazują podział danych pod kątem systemu. Windows 10 mobile zdobył 11,9 % udziału, przy czym w skali miesiąca zaobserwowano dynamikę wzrostu: z 0,5 pkt procentowego do 1 pkt. W ciągu 2 m-cy udziały wzrosły więc 10,4 do 11,9 %. Oczywiście nie wiadomo czy jest to zasługa letnich promocji i wzrostu popytu na nowe Lumie, czy porzucenia starszych modeli na rzecz androida.

Przy czym warto zaznaczyć, że w tych 12 % nowa generacja sprzętu ma tylko 30 % udziałów, 70 % to starsze Lumie (lub inne telefony) zaktualizowane do nowego systemu za pomocą Asystenta.

Ciekawe są również dane rynku „entuzjastów” platformy, oparte na pomiarze użytkowania aplikacji AppRaisn. Tutaj wyniki są całkowicie odmienne. Połowę rynku i w miarę równe udziały mają cztery telefony: Lumia 640, 640 XL, 950 i 950 XL. Te cztery smartfony można więc uznać za najbardziej popularne wśród bardziej świadomych użytkowników.

adduplex_07c

Raport ma swoje wady. Prezentacje mają charakter wyłącznie procentowy, przez co nie wiadomo czy spływająca ilość danych ulega zmniejszeniu czy zwiększeniu, czy wzrosty udziałów procentowych jednych telefonów nie są spowodowane wyłącznie spadkiem innych. Przenoszenie tych danych na wymiar globalny i wyciąganie szerszych wniosków ma wymiar jedynie statystyczny, oparty na pewnej próbie, która moim zdaniem nie jest do końca zadowalająca. Jest raczej oczywiste, że z gier i aplikacji wyświetlających reklamy korzystają młodsi użytkownicy systemu, których nie stać na droższe telefony albo na wykupienie braku reklam z uwagi np. na brak karty kredytowej. Nie podano też, ile aplikacji czy gier stworzono pod potrzeby W10, a ile działa wyłącznie z W8/W8.1.

adduplex_07d

Dane AdDuplex obrazują więc pewien specyficzny segment rynku, a wyciąganie z tego jakiś dramatycznych wniosków, jak to robią ostatnio niektóre serwisy, nie ma pokrycia w faktach. Właściciele Lumii 950 czy 950 XL to w większej mierze użytkownicy z segmentu business and productivity a nie casual gamers, którzy wykorzystują telefon w bardziej produktywnych celach (outlook, office) niż rozrywkowych, stąd też udział flagowców w wynikach może być odrobinę zaniżony. Zresztą, osobiście nie używam ani jednej aplikacji, która by wyświetlała reklamy, a jeśli w dniu 20 lipca jedynie dzwoniłem i wysyłałem smsy to mój telefon w badaniu uwzględniony nie zostanie, bo nie używał żadnej aplikacji lub gry uczestniczącej w sieci.

Prezentowane wyniki mają odzwierciedlają pewien obraz rynku, ale jest on tak samo prawdziwy jak polskie sondaże. Prezentuje wybraną próbę w oparciu o sieć aplikacji reklamowych z jednego dnia. Ekstrapolacja tych danych na cały rynek może mieć charakter wyłącznie przybliżony, podobnie zresztą ocena tego rynku w oparciu tylko i wyłącznie o wskaźnik market share (sprzedaży w danym okresie). Sprzedaż może w danym kwartale wynosić ZERO bo rynek danego konsumenta został nasycony, telefony wyprzedane albo klienci czekają na premierę nowych modeli. To że m/s wynosi zero nie znaczy że dany system zniknął z rynku, zniknął, ale z rynku wyłącznie sprzedaży. Stąd np. MS lubi się chwalić ILOŚCIĄ aktywnych użytkowników Windows lub Office a nie sprzedanych telefonów czy konsol. Chyba że słupki sprzedaży pną się w górę, wtedy jest się czym chwalić.

Źródło: Blog AdDuplex

 • manitu

  Jako posiadacz 730 czuję się rodzynkiem, bo nie ma mojego modelu w zestawieniu :). A tak swoją drogą to mało prawdopodobne aby 730 miała tak mało nabywców, co stawia pod znakiem zapytania rzetelność raportu, co zresztą autor zauważył 🙂

  • Daniel Orzanowski

   Masz racje pewnie google płaci za raport

   • Wojciech Zając

    tak… na pewno czuje się zagrożony…

    • Daniel Orzanowski

     Wiadomo chcą ukryć ten monopol ms na rynku smartphonów

   • manitu

    Nigdy nie należy wykluczać takiej opcji 🙂

    • Daniel Orzanowski

     Dokładnie google musi jakoś ukryć ten monopol ms na rynku

  • Ktosiek

   Nie jest to mało prawdopodobne. Z tego co mi się wydaje, to niedługo po premierze 730 były już zapowiedzi i premiera 640? Tak mi się wydaje, bo miałem brać 730 ale już były pierwsze testy 640 która była oceniana rewelacyjnie i czekałem na 640.

   • notonlypierogi

    Ja kiedy kupowałem miałem do wyboru telefon, między 735 a 640. Wybrałem 640 ze względu na Glance Screen i to, że mi się bardziej podobał;)

    • manitu

     Jak wybierałem 730 to sprzętowo mi się podobała, Windows Phone jeszcze wtedy nie znałem, telefon wybrałem z uwagi na nawigację. Po przesiadce na Windows Mobile 10 nie miałem problemów z działaniem telefonu (być może z uwagi na fakt, że MS miał posiadaczy 730 długo w głębokim poszanowaniu i aktualizację udostępnił dopiero w maju 2016). Aktualnie też wszystko działa poprawnie, a po aktualizacji firmaware nawet bateria trzyma trochę dłużej

    • Ktosiek

     Mi też bardziej się podobał – bo wolę mieć zaokrąglone krawędzie niż takie prawie kwadratowe. Dodatkowo urzekła mnie niebieska obudowa, która jest niebieska od środka a od zewnątrz przeźroczysta, co daje zajefajny efekt 😛 Miałem dylemat mały, bo w 730 fajnie ekran zagięty trochę no i aparat z dużo lepszą optyką.

     • notonlypierogi

      Tak. Teraz żałuję, bo ta optyka… Ale telefonik super 😉 też miałem niebieską, ale życie szkolne ją dobiło i jest śliska, więc zakupiłem czarną i to było trafnie wydne 50 zł… 😉

     • Ktosiek

      Wolałbym dołożyć 10 czy 20zł i kupić tą obudowę z klapką 😀 Zwykłe obudowy u Chińczyków po 12zł są dostępne, podobno jakość nie jest taka najgorsza 😛

     • notonlypierogi

      Nie lubię klapek. Teraz mam case’a. Ostatnio jak założyłem niebieską wydała mi się grubsza i dziwnie śliska 😛

 • allbigben

  Cieszy mnie pozycja 640 xl w zestawieniach, wspaniały telefon dla świadomych użytkowników. Wybrany z powodu wielkości ekranu.

 • RicharD Faramund

  Wiadomo, że z lumii korzystają ludzie poważni, biznesmeni i politycy.
  Tacy, jak np. autor artykułu.

  Czy człowiek z klasą, mógłby pokazać się w Business Lounge na lotnisku w Zurychu, z czymś innym niż L950XL?
  To wykluczone!