Aby wgrać oprogramowanie Lumia Denim konieczne będzie posiadanie Lumia Cyan

Dzisiaj Nokia na swoim blogu opublikowała wpis, który informuje posiadaczy telefonów Nokia Lumia z systemem Windows Phone 8 o konieczności aktualizacji oprogramowania do wersji Lumia Cyan w przypadku chęci zainstalowania oprogramowania Lumia Denim. W Polsce wszystkie telefony Lumia WP8 otrzymały już aktualizację Lumia Cyan więc możemy spokojnie oczekiwać na kolejną aktualizację.

Lumia Cyan

Lumia Denim będzie kolejną aktualizacją po Lumia Cyan przeznaczoną dla telefonów Nokia Lumia z systemem Windows Phone 8.1. Użytkownik wraz z oprogramowaniem Denim otrzyma również najnowszą wersję systemu Windows Phone 8.1 Update 1. Wśród nowości znajdziemy takie funkcje jak żywe foldery, kącik z aplikacjami, możliwość ustawienia czasu drzemki, aplikację Lumia Camera i wiele więcej.

Nowości w oprogramowaniu Lumia Denim

 • Lumia Camera. Aplikacja zastąpi dotychczasową aplikację Nokia Camera. Będzie znacznie szybsza i intuicyjna w obsłudze.
  • Prędkość. Szybkie uruchamianie aparatu oraz robienie świetnej jakości zdjęć w odstępie zaledwie milisekund.
  • Wysoka jakość. Funkcja Moment Capture automatycznie uruchamia nagrywanie w jakości 4K, 24 klatki na sekundę. Każdy z kadrów zapisywany jest w jakości 8,3 MP, pozwalając na selekcję dowolnego ujęcia i zapisanie go jako indywidualnego zdjęcia.
  • Intuicyjność. Rich Capture ułatwi robienie zdjęć wykorzystując funkcje auto HDR oraz Dynamic Flash. Nie będzie już konieczności dostosowywania indywidualnych parametrów aparatu przed wykonaniem zdjęcia – zdjęcie można dowolnie edytować po jego wykonaniu za pośrednictwem bardzo prostego menu.
  • Jakość. Możliwość robienia jeszcze lepszych zdjęć w słabym świetle dzięki najnowszej generacji algorytmów fotograficznych.
 • Hey Cortana. Aktywacja asystenta głosowego Cortana za pomocą komendy głosowej „Hey Cortana”. Funkcja jest możliwa dzięki technologii SensorCore.
 • Glance Screen. Telefony obsługujące ekran podglądu będą posiadały teraz znacznie więcej informacji pochodzących z aplikacji Pogoda Bing, Zdrowie i kondycja Bing oprócz podstawowych danych takich jak data, godzina, powiadomienia oraz dane aplikacji.

Nowości w systemie Windows Phone 8.1 Update 1

 • Kącik z aplikacjami. Kącik z aplikacjami umożliwia określenie, które z aplikacji telefonu Windows Phone mogą być używane przez inne osoby. Jest to istotne w przypadku tych osób i organizacji dowolnej wielkości, które chcą udostępnić podstawowe aplikacje innym osobom do pracy, nauki lub innych celów.
 • Czas drzemki. Aktualizacja wprowadza możliwość ustawienia czasu drzemki. Do tej pory użytkownik był skazany na 10 minutową drzemkę bez możliwości zmiany czasu. Długo Microsoft zwlekał z dodaniem tej funkcji ale ostatecznie znalazła się w Update 1.
 • Aplikacje dla akcesoriów. Skorzystaj z aplikacji dla akcesoriów do pobierania powiadomień z telefonu na swój inteligentny zegarek, inteligentną obudowę telefonu, czujnik fitness lub dowolne inne akcesorium.
 • Udostępnianie internetu przez BT. Aktualizacja wprowadziła również możliwość udostępniania internetu przez Bluetooth. Do tej pory posiadacze telefonów Windows Phone mogli dzielić się łączem jedynie za pomocą sieci Wi-Fi.
 • VPN – L2TP z IPSec. VPN obecnie obsługuje protokół L2TP, co umożliwia dołączenie większej liczby usług VPN. Możesz oczywiście korzystać z usługi VPN za pomocą telefonu Windows Phone niezależnie od tego, czy chodzi o użytek służbowy, czy prywatny.
 • Wiadomości. Dzięki poprawionej funkcji wybierania można jednocześnie usuwać wiele połączeń, wiadomości lub kontaktów. Połącz wiele wiadomości tekstowych w jedną, a następnie przekaż je innej osobie.
 • Żywe foldery. Jedną z najbardziej widocznych zmian jest możliwość tworzenia tzw. żywych folderów na ekranie głównym. Dzięki funkcji żywe foldery możemy tworzyć foldery na ekranie startowym przesuwając jeden kafelek na drugi. Wszystkie aplikacje posiadające żywe kafelki będą zmieniać swoje statusy w żywych folderach, dzięki czemu użytkownik będzie widział na bieżąco wszystkie powiadomienia i statusy aplikacji.
 • Narrator. Narrator obecnie obsługuje pisanie dotykowe oraz umożliwia wyłączenie porad dotyczących sterowania i przycisków, jeżeli nie chcesz, aby były głośno odczytywane. Niektóre inne usprawnienia Narratora umożliwiają nieco szybsze odblokowanie telefonu, łatwiejsze odszukiwanie i korzystanie z przycisków Wstecz, Start i Szukaj, oraz informują, czy ekran telefonu jest włączony czy wyłączony.
 • Usprawniony kafelek sklepu. Kafelek teraz oprócz dostępnych aktualizacji pokazuje również propozycje najlepszych aplikacji ze sklepu. Funkcja dostępna tylko w US.
 • Internet Explorer. Teraz mobilne strony będą ładować się znacznie szybciej.

Oprogramowanie Lumia Denim będzie fabrycznie dostępne w telefonach Lumia 730 Dual SIM, Lumia 735 oraz Lumia 830. Pozostałe smartfony otrzymają aktualizację w czwartym kwartale tego roku.

Zaktualizowaliście Wasze telefony do wersji Lumia Cyan? Na jaką funkcję czekacie najbardziej w nadchodzącym oprogramowaniu Lumia Denim?

Źródło: Conversations by Nokia