Testujemy 1Shot świetną alternatywę dla domyślnej aplikacji aparatu

Aplikacja fotograficzna 1Shot w wersji UWP doczekała się dzisiaj kolejnej aktualizacji do wersji 2.0.4. Sprawdzamy czy 1Shot wykonuje lepsze jakościowo zdjęcia niż aplikacja systemowa.

1Shot znany jest jeszcze z systemu Windows Phone 8, na który to ukazała się pierwsza wersja programu. W 2015 roku, wraz z premierą Lumii 950, aplikacja została wydana w nowej wersji UWP na system Windows 10 na pecety, tablety oraz oczywiście telefony. Obecnie program otrzymał dużą aktualizację do wersji 2.0., a dzisiaj pojawił się kolejny pakiet drobnych poprawek. Jak napisał mi Dave Hermit, autor aplikacji, najnowsza wersja zawiera wyłącznie poprawki błędów oraz nowy styl przycisku spustu migawki. W poprzednich wersji wciśnięcie spustu mogło prowadzić do zawieszenia się programu:

It’s a bug fix. In previous version, tapping the capture button in suvmccession caused crash as camera hardware was busy. I also changed capture icon

W odróżnieniu od np. ProShota, 1Shot jest całkowicie bezpłatny. Oferuje minimalistycznie, ale zaawansowane funkcje. Najważniejszą przewagą w stosunku do innych programów fotograficznych jest jednak możliwość wyłączenia zoomu cyfrowego (domyślnie jest włączony) i wykonanie zoomu bezstratnego – w technologii PureView. Tradycyjne programy, w tym Aparat MS, wykonują zoom poprzez cyfrowe powiększenie i podbicie obrazu. Rozdzielczość / wielkość matrycy pozostaje taka sama. 1Shot działa inaczej. Nie używa żadnych dodatkowych algorytmów i polepszaczy software’owych. Program „wycina” fragment kadru zmniejszając wielkość matrycy z np. 18 do 1 mpx. Z tego co pamiętam podobną technologię oferowała Lumia 1020. To co widzimy na ekranie, to samo otrzymujemy. Zdjęcia wynikowe są małych rozmiarów, a jakościowo są mają być co najmniej tak samo dobre jeśli nie lepsze niż z aplikacji systemowej. Sprawdźmy czy tak jest faktycznie.

Jako pierwszy model posłuży Mruczek. Koty są najbardziej wdzięczne do wykonywania zdjęć. Już posiadając Lumię 930 można było wykonać zdjęcia przewyższające jakościowo wszystkie ówczesne matryce lokowane w sprzęcie z androidem. Warunki oświetleniowe są w tej chwili dość kiepskie.  Niebo jest zachmurzone. Za oknem padał przed chwilą  śnieg z gradem. Wszystkie zdjęcia wykonane zostaną bez lampy błyskowej.

Na początek wykonałem dla porównania normalne zdjęcie z automatu, z którego następnie wycięto crop 1:1. Pierwsze porównanie obejmuje crop z Aparatu MS vs crop z aparatu Sony IMX230 (obydwa z 2015 roku), następnie pomniejszony do 1920 pikseli:

Ujęcie z Lumii 950 XL nie tylko jest jaśniejsze, zawiera więcej szczegółów, w tym kocie włosy na kanapie ale też ma lepsze odwzorowanie barw. Poduszka jest szara a nie kremowa. Na temat samego „obiektu” pisać nie trzeba. Obraz z Lumii w słabych warunkach oświetleniowych deklasuje a nawet miażdży konkurencję z Motoroli X Style. Jak jednak sprawuje się aplikacja 1Shot?

Obraz jest niemal identyczny – po lewej Aparat, po prawej 1Shot. Przy większym zbliżeniu widzimy jednak, że 1Shot oferuje więcej szczegółów:

Na zdjęciu po prawej widoczna jest faktura obicia, po lewej jest rozmazana.

Zobaczmy teraz jak sprawuje się zoom 4x w obu aplikacjach. Standardowo najpierw porównamy Lumię z Moto X i matrycą Sony IMX230:

Zdjęcie wykonane Motorolą z zoomem 4x wygląda jak przefiltrowane dodatkowym programem typu Vinci. Obraz z Lumii też nie jest najwyższych lotów. Pora na porównanie z 1Shot:

Zdjęcie po prawej (1Shot) deklasuje Aparat MS. Większa szczegółowość i naturalność barw. Zoom z Aparatu jest zbyt rozjaśniony, nienaturalny a cały obraz pozbawiony szczegółów, które widzimy na zdjęciu porównawczym z 1Shot. To drugie ujęcie wykonane zostało poprzez przycięcie matrycy z 16 do 1.3 megapiksela co jak widać daje znacznie lepsze rezultaty niż cyfrowa obróbka matrycy 16 mpx. Jak widać wielkość matrycy i rozdzielczość zdjęć nie zawsze pozwalają na uzyskanie lepszych rezultatów. Ujęcie po lewej ma 16 mpx, po prawej 1.3 mpx a różnica w detalach jest wręcz uderzająca.

Na koniec jeszcze jedno porównanie – folder Aukso z białym tłem.

Po lewej Aparat MS, zdjęcie w rozdzielczości 3008 x 5344 (16 mpx), po prawej 1Shot 960x 1280 px (ok. 1 mpx). Na pierwszy rzut oka nie widać różnic. Wystarczy jednak porównać oryginalne ujęcia w większym przybliżeniu by dostrzec przewagę 1Shot (Lumia na górze, 1Shot na dole):

Napisy przy zoomie cyfrowym są rozpikselowane, podobnie jak samo tło. Ujęcie z 1Shot jest o wiele czystsze. Przy dużym powiększeniu widzimy czysty napis STYCZEŃ pozbawiony artefaktów a tło jest mniej zaróżowione. Napis PLAY jest również o wiele bardziej klarowny i pozbawiony artefaktów. W obu przypadkach parametry zdjęcia były identyczne: ISO-400, ekspozycja 16 s, przysłona f/1.9, bez lampy błyskowej.

Te kilka drobnych przykładów pokazują kilka rzeczy:

 • Matryce o tej samej wielkości mogą generować całkowicie inny jakościowo obraz
 • W 2015 r. jakość optyki z Lumii 950 XL deklasowała popularne przetworniki Sony Exmor. Nowszych urządzeń niestety nie mam do porównania.
 • Wielkość matrycy i rozdzielczość niekoniecznie ma znaczenie: zdjęcie 1 mpx może być lepsze jakościowo od 16 mpx.
 • Zoom bezstratny (PureView?) deklasuje zoom cyfrowy.

Warto przy okazji dodać, że w styczniu 2017 Hermit Dave, developer aplikacji, otrzymał tytuł Most Valuable Developer od korporacji Microsoft.

Aplikację 1Shot UWP pobierzecie z tego linku: POBIERZ. Wymaga systemu w wersji Anniversary Update (143939).

Źródło: Invoke IT Limited

 • マーゴ

  Ja tej „świetnej” alternatywy polecić nie mogę. Po uruchomieniu, 1-2 sekundy i wywala i tak za każdym razem.

  • odinstaluj i zainstaluj ponownie

   • RS2_15205

    Zastanawia mnie tylko ustawianie czasu migawki, dziwnie się opisane, nie w standardowy sposób typu 1/100, 1/200. Druga sprawa można ustawić aby to była domyślna aplikacja przy uruchomieniu z przycisku ? Czy nadal MS to blokuje ?

   • マーゴ

    Niestety nie pomaga tak samo jak ponowne uruchomienie telefonu. Dodam, że w tym miesiącu jeden użytkownik napisał opinie o niej, że się crashuje.

  • Heisenberg

   O właśnie u mnie tak samo, resetowałem apke ale nadal to samo

 • Rutra

  Fajny artykuł, poważnie się teraz zastanawiam nad 1shotem, chociaż w nie wszystkich aspektach wydaje mi się lepszy. Może przetestuję kiedyś.
  EDIT: „zdjęcie 1 mpx może być lepsze lepsze jakościowo” – dwa razy „lepsze”, ale to szczegół.

  • 1shot nadaje się przede wszystkim do zoomowania

   • michalR

    to samo bedziesz mial jak z pelnego kadru np 13mpix wytniesz 1mpix.

 • RS2_15205

  Gratuluje wybrania fajnej aplikacji. Porównam wyniki przy okazji. Szkoda, że tak mało jednak jest tych aplikacji, chyba, że po prostu ciężko je znaleźć w tym całym sklepie, za słabe jest moim zdaniem oddzielenie produktów dobrych od słabych.

  • O aplikacji bym się nigdy nie dowiedział gdyby nie wcześniejszy artykuł Steve’a Lichfielda:
   http://allaboutwindowsphone.com/features/item/22148_1Shot_UWP-how_to_zoom_100_loss.php

   • RS2_15205

    Ale trochę czar na razie prysł. Na 640 dziwnie robi zdjęcia, jakby takie pasy zostawały po bokach. Czasami zamyka się sama. Brak trybu wideo. Robienie zdjęcia jest chyba wolniejsze niż z aplikacji Windows. No nic, zostaje potestować dużej.

    • być może jest to aplikacja stricte pod 950

    • Stywen

     wymaga Anniversary Update (143939) U mnie na 640 chodzi bez zarzutu .

     • RS2_15205

      Mam zawsze tylko najnowsze kompilacje na fast.

     • wombat

      Może nie było aktualizacji pod rs2 w aplikacji, dlatego źle działa

    • Na L930 mam to samo – pasy przy 16:9, a dodatkowo ustawiając „ruleofthird” w ustawieniach, otrzymuję celownik zamiast właściwej siatki. No i jeszcze AF Single dość dziwnie się zachowuje, właściwie to chyba nie działa. Możliwość dotykiem ustawienia właściwego AF powinna być inaczej tam rozwiązana

     • RS2_15205

      Na razie odinstalowałem. Fakt może robi lepsze zdjęcia, ale w sumie ważniejsza dla mnie jest obsługa i łatwość działania.

   • RS2_15205

    Wkurza mnie jeszcze ten zoom, jak się belka schowa dolna to przy wysuwaniu przesuwa się przybliżenie. Brak trybu wideo i jest problem z zapamiętaniem poprzednich ustawień.

   • Tomasz Obara

    Właśnie dziś rano czytałem artykuł u Steve’a i nie byłem zdziwiony artykułem na msmobile 🙂
    Po dzisiejszej zabawie 1Shotem zdecydowanie bardziej wolę ProShot. Ciekawe jak wygląda cyfrowy zoom w tych obu aplikacjach. Może faktycznie w tym aspekcie 1Shot ma przewagę

 • DVB-S2X

  U mnie działa elegancko ale to nie pogoda na testy.
  A znacie jakieś aplikacje z tapetami , bo jednak trudno pod kafle coś trafić ?

  • Stywen

   super tapety w apce ZEDGE ,no i dzwonki

   • DVB-S2X

    Dzięki wielkie

  • Ja używam Dynamic Theme zarówno na Lumii jak i na PC (2w1). Ekran blokady mam z Binga, a tło pulpitu/ekranu startowego z Microsoft Spotlight. Oczywiście tapety się zmieniają.

 • wwwebcal

  U mnie po pstryku w 1shot robi zielony ekran i wykłada całkowicie kamerkę na wszystkich apkach. Po resecie telefonu aparat zaczyna działać do następnej próby cyknięcia fotki 1shot’em. Reinstalka apki nie pomaga.
  -tak więc z braku laku zostaję przy aparacie Microsoftu i OneShot.

 • Wszelkie błędy proszę przesyłać bezpośrednio na:

  Hermit Dave
  hermitd@hotmal.com

  a jak ktoś nie zna angielskiego to niech te błędy poda tutaj z nazwą telefonu i nr buildu a ja wyślę maila zbiorczego

  • wwwebcal

   Zwrotka szybko przyszła, że apka korzysta jedynie ze standardowego api wyłacznie z dozwolonych opcji i że autor korzysta z tego samego urządzenia i jemu działa 🙂
   Co jednak nie zmienia faktu, że u mnie ta akurat apka nie działa i tylko ona całkowicie wykłada aparat w systemie podczas próby pstryknięcia fotki wymuszając ponowny rozruch całej słuchawki, gdy inne apki jak systemowy aparat, lumia panorama, lumia selfie, one shot czy office lens nie sprawiały podobnych problemów.

   • Tomasz Obara

    Lumia 950 (10.0.14393.1066) – aplikacja nie pamięta ustawień i po wykonaniu każdego zdjęcia cofa ustawienia do początkowych. Czasem następuję samo wyłączenie podczas „grzebania” w ustawieniach.

  • jack daniels

   Szkoda że nie pamięta własnych ustawień,no i zbyt długo zapisuje,ale rzeczywiście lepsze zdjęcia od systemowego aparatu.950ds.

 • Dawid

  A jakiś zrzut ekranu z tej aplikacji? I co ma do rzeczy fakt pogoda na zewnątrz mimo iż w kadrze jest tylko kot (dom)? Trzeba było dopisać jeszcze jaka była wilgotność powietrza, pora roku czy moment w jakim znajduje się słonce w tamtejszym widnokręgu.

  • zakius

   interfejs jest straszny, tutaj apki od MS nic nie prześcignie

  • pogoda na zewnątrz wpływa na ilość światła i oświetlenie w pokoju, to chyba jasne

 • Aqua

  Ciekawe jak się sprawuje z matrycą L640. Czy ktoś porównywał?

  • Piotr K.

   Próbowałem na 650 to różnica prawie znikoma.

  • Piotrek Jaworski

   Fatalnie, niższa rozdzielczość wyraźnie widoczna i w informacji o pliku i na samym zdjęciu.
   Interface czerpie z aparatu systemowego moim zdaniem tylko wygląda koślawo, szczególnie gdy napisy nie mieszczą się w tych kółkach – jedyna zaleta że jest bardziej ergonomiczny.

   • Stywen

    No nie wiem u mnie na 640 nie widzę różnicy w rozdzielczości no chyba że chodzi o ten 7.99 zamiast 8 w formacie 4:3

  • Piotr K.

   Nie ma w tle piwka na biurku..

   • ⏹ SharpFranc ⏹

    Dokładnie, mądruje się na forum ale piwka to już nie ma… co za czasy 😛

 • korczasty

  Nie działa na L435…

 • Apka w sumie OK, a to, że potrafi zrobić lepsze zdjęcia niż program Microsoftu, to super. Ale Interfejs jest bardzo niewygodny.

 • Tomasz Obara

  Zachęcony tym artykułem, robiłem dziś testy zdjęć wykonanych aplikacją systemową i 1Shot (Lumia 950).
  Nie zauważyłem drastycznych różnic w jakości i kolorystyce. Drażnią mnie czasem w zdjęciach ciemne miejsca zwłaszcza w odcieniach brązu, które podczas postprocesu są zamieniane na kolor siny.
  Poniżej załączam plik z zestawieniem nocnego ujęcia (blisko 14 MB) – kto chce, niech porównuje. Zdjęcia wykonane w ustawieniach manualnych i automatycznych dla obu aplikacji:
  https://1drv.ms/i/s!ArZVxGuGp89Tiogd94pV1a0kyajJJg

  Dla chętnych załączam też link do swojej galerii zdjęć wykonanych tylko i wyłącznie aplikacją systemową bez polepszania Photoshopem itd. To surowe zdjęcia (metadane potwierdzą):
  https://1drv.ms/f/s!ArZVxGuGp89Th7V8YlcNDQZe4cXMag

 • Paweł Zieliński

  Chciałbym spróbować tego programu. No ale sklep nie działa.

  • Stywen

   Sklep nie działa …dziwne.

 • Piotrek Jaworski

  Podobnie jak z ProShot. Po chwili używania i porównaniu efektów z L640 (na ekranie PC) z ulgą i przyjemnością wraca się do aparatu systemowego.

  • Damian Pizoń

   to jest taki szajs jak ProShot, nie użytkowania, jeszcze crashuje