Najobszerniejsza w Polsce recenzja opaski fitness Microsoft Band

Microsoft aby wspomóc analizowanie naszej codziennej aktywności stworzył opaskę fitness Microsoft Band. Dzięki temu niewielkiemu i lekkiemu urządzeniu możemy na bieżąco analizować i obserwować naszą aktywność przeliczoną na liczbę spalonych kalorii oraz ilość przebytych kilometrów. Oprócz tych podstawowych funkcji czeka na nas również możliwość monitorowania jakości naszego snu oraz tryby treningowe, w których zbadamy nasze tętno, ilość spalonego tłuszczu oraz węglowodanów. Jeżeli nasz trening odbywał się na otwartej przestrzeni to dodatkowo poznamy szczegółowe informacje o przebytej trasie oraz uzyskiwanych prędkościach czy w to w treningu biegowym czy rowerowym.

Opakowanie

W niewielkim pudełku z logo Microsoft znajdziemy opaskę Microsoft Band oraz kabel USB do ładowania opaski. Aby móc naładować urządzenie z gniazdka będziemy potrzebowali dodatkowego adapteru, który możemy pożyczyć np. z kabla naszego telefonu. Dodatkowo w opakowaniu znajdziemy krótką instrukcję.

Pudełko Microsoft Band

Wymagania sprzętowe i programowe

Do optymalnego wykorzystania opaski niezbędny jest telefon, na którym można zainstalować aplikację Microsoft Health. W internecie widziałem już pytania osób, czy można kupić opaskę nie posiadając kompatybilnego telefonu i korzystać jedynie z danych dostarczanych przez opaskę. Smartfon jest niezbędny ponieważ w trakcie pierwszej konfiguracji musimy połączyć naszą opaskę z telefonem. Jeżeli tego nie zrobimy nie uda nam się pomyślnie zakończyć wstępnej konfiguracji opaski. W moim przypadku po podłączeniu Microsoft Band rozpoczęła się aktualizacja oprogramowania w opasce.

Microsoft Health - Microsoft Band

Nie wyobrażam sobie korzystania z opaski bez aplikacji Microsoft Health. Jest to przedłużenie funkcjonalności opaski – wszystkie dane zebrane są przesyłane do aplikacji oraz na nasze konto Microsoft, dzięki czemu aplikacja systematyzuje, analizuje oraz przedstawia dane w formie wykresów z podziałem na poszczególne dni.

Opaska Microsoft Band jest kompatybilna z systemami:

  • Windows Phone 8.1 Update 1
  • iPhone iOS 8.1.2 (iPhone 4S, 5, 5C, 5S, 6, 6 Plus)
  • Android (wersje od 4.3 do 5.0)

Dodam, że opaska z powodzeniem funkcjonuje w systemie Windows Phone 8.1 Update 2 (8.10.15116.125) i z pewnością zadziała na każdej nowszej wersji systemu Windows Phone a już niebawem Windows 10 Mobile.

Specyfikacja techniczna opaski:

  • Wyświetlacz: 11x33mm, pojemnościowy ekran 1.4″ TFT, 320×106 pikseli
  • Bateria: 100mAh, średni czas pracy 48 godzin, czas ładowania poniżej 1,5 godziny
  • Czujniki: optyczny czujnik pracy serca, trójosiowy akcelerometr, żyroskop, GPS, czujnik natężenia światła ALS, czujnik temperatury skóry, czujnik UV, czujnik pojemnościowy, czujnik galwaniczny, mikrofon
  • Dodatkowe technologie: mikrofon, wibracje
  • Odporność: na krople wody, na kurz
  • Regulacja opaski: za pomocą przesuwnego klipsa
  • Ładowanie: kabel USB z magnetyczną końcówką

Budowa opaski Microsoft Band

Możliwości opaski Microsoft Band

Postanowiłem wkleić grafikę ze strony Microsoft, które informuje o wszystkich możliwościach opaski. Jak widzicie jest tego dosyć sporo. Urządzenie oferuje 24 godzinny monitoring serca, trening biegowy, ilość kroków, powiadamianie o wiadomościach oraz połączeniach, kalendarz, tryb zegarka, wbudowany GPS, licznik kalorii, monitoring snu, powiadomienia Facebook oraz Facebook Messenger, Twitter, Cortana, wirtualna klawiatura do szybkich odpowiedzi w wiadomościach, szybkie czytanie, informacje pogodowe, treningi, trening rowerowy, możliwość ustawiania własnych celów, sprawdzanie indeksu UV, stoper oraz alarm, tryb cichy, możliwość personalizacji opaski, Bluetooth 4.0 oraz informacje finansowe.

Możliwości opaski Microsoft Band

Microsoft Band - aktywny czujnik

Czym jest Microsoft Health?

To przede wszystkim nazwa usługi a w drugiej kolejności nazwa aplikacji. Microsoft promuje zdrowy tryb życia dlatego stworzył opaskę Microsoft Band, która w połączeniu z usługą Microsoft Health pomoże nam śledzić naszą codzienną aktywność oraz sen. W przyszłości z pewnością powstanie znacznie więcej urządzeń oraz aplikacji, niekoniecznie marki Microsoft, które będą zbierać dane o nas i wysyłać do serwisu Microsoft Health.

Microsoft Health

Po zalogowaniu na stronie microsofthealth.com również mamy dostęp do wszystkich statystyk, które są przekazywane z naszej opaski do telefonu a następnie do serwisu Microsoft Health.

Microsoft Health Intelligence Engine

Aplikacja Microsoft Health pozwoli nam w łatwy sposób zrozumieć naszą codzienną aktywność. Przeglądając kolejno poszczególne opcje aplikacji sprawdzimy ile spaliliśmy kalorii, ile wykonaliśmy kroków oraz jak przebiegały nasze treningi. Szczegółowe informacje znajdują się w dalszej części artykułu.

Menu opaski

Ekran główny przedstawia aktualną godzinę oraz wybraną przez informację dodatkową, którą może być nazwa dnia tygodnia, ilość spalonych kalorii, przebyty dystans czy nasze aktualne tętno.

Microsoft Band - ekran startowy z ilością spalonych kalorii

Przesunięcie palcem na ekranie startowym w prawo spowoduje wyświetlenie informacji o stanie naładowania baterii, monitor tętna oraz czy opaska jest połączona z telefonem.

Microsoft Band - informacja o baterii oraz połączeniu Bluetooth

Naciśnięcie ekranu startowego spowoduje przejście do aktualnych wyników dziennych. W tym miejscu sprawdzimy ilość przebytych kroków oraz ile pozostało do osiągnięcia celu, przebyty dystans, ilość spalonych kalorii oraz aktualny puls.

Microsoft Band - dzienne informacje o aktywności

Z kolei przesunięcie palcem w lewo spowoduje wyświetlenie funkcji opaski w formie kafelek. Możemy ustawić maksymalnie 14 naszych kafelków za pomocą aplikacji Microsoft Health. Ponadto możemy wybrać tapetę oraz jej kolor.

Microsoft Band - kafelki z aplikacjami

Personalizacja opaski Microsoft Band

Wśród funkcji opaski znajdziemy również ustawienia:

  • Tryb cichy.
  • Zegar: tryb zegarka, zegar 12 lub 24 godzinny, automatyczne ustawianie czasu
  • Jasność: niska, średnia, wysoka lub automatyczna
  • Bluetooth: włączony lub wyłączony
  • Wirtualna klawiatura: wprowadzenie do obsługi
  • Tryb samolotowy: włączony lub wyłączony
  • Inne ustawienia: tętno włączone lub wyłączone, poziom wibracji, szybkość czytania, informacje o połączeniu i nazwie opaski, numer seryjny oraz wersja oprogramowania
  • Wyłączanie: wyłączenie opaski lub przywrócenie ustawień fabrycznych

Microsoft Band - ustawienia opaski

Opaska oferuje również możliwość sprawdzenia aktualnego promieniowania UV. Możliwe są trzy opcje: niskie, średnie oraz wysokie. Przy każdej opcji znajduje się krótki opis dotyczący ilości potrzebnego czasu do poparzenia skóry.

Aplikacja Microsoft Health

Ilość wykonanych kroków

Wszystkie informacje o naszej aktywności są przesyłane do aplikacji Microsoft Health. W ten sposób możemy obejrzeć dokładne statystyki odnośnie wykonanych kroków. Dowiemy się ile kroków zrobiliśmy oraz w jakich godzinach. Dodatkowo poznamy przebyty dystans. W aplikacji możemy również włączyć zliczanie kroków za pomocą telefonu, dzięki czemu w przypadku kiedy nie będziemy mieli opaski na ręce to telefon policzy wykonane kroki i zsumuje je z krokami zmierzonymi przez opaskę.

Microsoft Health - ilość wykonanych kroków

Ilość spalonych kalorii

W tym miejscu również poznamy szczegółowe informacje o tym ile spaliliśmy kalorii oraz w jakich godzinach ubyło ich najwięcej.

Microsoft Health - ilość spalonych kalorii

Trening biegowy

W trakcie treningu biegowego możemy włączyć moduł GPS, dzięki czemu po zakończonym treningu będziemy mogli obejrzeć nie tylko informacje ale również mapę z podziałem na najwolniejsze, średni oraz najszybsze odcinki.

Microsoft Health - trening biegowy

Trening rowerowy

W treningu rowerowym, podobnie jak w przypadku treningu biegowego, oprócz informacji znajdziemy mapę z naszą przebytą trasą.

Microsoft Health - trening rowerowy

Trening dowolny

W tym treningu nie jest włączany GPS. Możemy skorzystać z tego trybu kiedy wybieramy się na siłownię. Opaska będzie nas informować o długości treningu, ilości spalonych kalorii, naszym aktualnym oraz maksymalnym tętnie. Po zakończonym treningu będziemy mogli obejrzeć szczegóły w aplikacji Microsoft Health.

Microsoft Health - trening dowolny

Monitor snu

Opaska oprócz mierzenia naszej aktywności może również zbadać jakość naszego snu. Wystarczy założyć opaskę na noc i włączyć tryb snu. Jeżeli zapomnimy włączyć ten tryb to opaska po jakimś czasie zorientuje się, że śpimy i automatycznie przełączy się w ten tryb. Aby jednak mieć jak najdokładniejsze dane zalecam manualne włączenie tego trybu.

Monitor snu Microsoft Band

W trybie snu opaska zmierzy długość naszego pobytu w łóżku w rozbiciu na czas potrzebny do zaśnięcia oraz długość trwania faz snu. Na powyższym wykresie po lewej stronie widzimy statystykę naszego snu. Kolor czerwony oznacza przerwy w śnie, jasnofioletowy to lekki sen (Light Sleep) a ciemnofioletowy to sen, w którym wypoczywamy (Restful Sleep). Podejrzewam, że lekki sen w tym wypadku to fazy snu NREM a ciemnofioletowy to faza REM. Wykres po prawej prezentuje poziom naszego tętna w trakcie trwania snu.

Pod wykresami znajdziemy szczegółowe informacje o przebytej nocy w tym ile minut spaliśmy w fazie REM, ile w fazie NREM, ile razy przebudziliśmy się w ciągu nocy, ile czasu potrzebowaliśmy na zaśnięcie, jaki był najniższy poziom naszego tętna oraz ile spaliliśmy kalorii.

Dodatkowe funkcje po połączeniu z telefonem

Opaska oferuje również przeglądanie powiadomień z telefonu oraz możliwość odpowiadanie na wiadomości SMS oraz odrzucanie połączeń z wcześniej skonfigurowaną odpowiedzią, która zostanie wysłana jako SMS. Urządzenie poinformuje nas o nieodebranych połączeniach, wiadomościach oraz innych powiadomieniach pokazując określoną liczbę przy danym zdarzeniu.

Jeżeli nasza opaska znajduje się w zasięgu naszego telefonu i w tym momencie ktoś do nas zadzwoni to na opasce pojawi się informacja o dzwoniącym oraz dwie opcje do wyboru – odrzucenie połączenia oraz odrzucenie z odpowiedzią SMS.

Każde nowe powiadomienie jest sygnalizowane w opasce za pomocą krótkiej wibracji.

Rozmiar, wygoda użytkowania i jak nosić opaskę

Opaska jest dostępna w trzech rozmiarach – S, M oraz L. Przed zakupem należy się upewnić jaki rozmiar będzie dla nas odpowiedni. Pomocny jest arkusz PDF, który przygotował Microsoft. Przy wyborze rozmiaru najważniejsza jest wysokość naszego nadgarstka. Aby Wam nieco pomóc w doborze rozmiaru podpowiem, że wysokość mojego nadgarstka wynosi ok. 42mm. Obwód to niecałe 17cm. Wybrałem rozmiar M i pasuje idealnie. Pamiętajcie, że każda opaska posiada regulację. W moim przypadku zapinam ją niemalże w samym środku. Poniżej zamieszczam jeszcze grafikę przedstawiającą poszczególne rozmiary.

Rozmiar opaski Microsoft Band

Opaska ze względu na dosyć niedużą wagę 150g nosi się bardzo przyjemnie. Za pomocą suwaka możemy w szybki i precyzyjny sposób dopasować opaskę do ręki. Zastanawiałem się czy w nocy opaska będzie przeszkadzać. Na szczęście można się do niej szybko przyzwyczaić i nie przeszkadza w trakcie snu.

Producent dopuszcza noszenie opaski zarówno po jednej stronie nadgarstka (zewnętrznej) jak i po drugiej stronie (wewnętrznej). Od Was zależy w jaki sposób będziecie ją nosić.

Wygląd, jakość materiałów i wytrzymałość

Microsoft Band jest dostępny jedynie w kolorze czarnym. Pasek został wykonany z gumy. Wokół wyświetlacza znajduje się plastikowa, błyszcząca czarna ramka. Całość sprawia wrażenie solidnie wykonanego ale trzeba bardzo uważać na plastik wokół wyświetlacza. Jest w stanie zarysować się od wszystkiego – pierwsze mikro rysy pojawiły się po założeniu kurtki. Tego samego dnia wieczorem założyłem specjalną folię firmy 3MK, która zakrywa zarówno wyświetlacz jak i okalający plastik. Jest to nieco inna folia niż na wyświetlacze telefonów – jest bardziej miękka i posiada bezpieczny klej, dzięki czemu folia trzyma się na dosyć sporych krzywiznach przedniego panelu. W ten sposób opaska nieco traci na swoim wyglądzie bowiem niemożliwym jest idealne dopasowanie folii do przedniego panelu. Wyświetlacz w stosunku do plastiku znajdują się o pół milimetra niżej co sprawia, że folia nieco odstaje na jego brzegach. Mimo wszystko zachęcam do założenia folii ponieważ nie wyobrażam sobie wyglądu opaski po kilku tygodniach intensywnego użytkowania. Do pozostałych elementów na tę chwilę nie mam żadnych zastrzeżeń.

Bateria i ładowanie

Według producenta średni czas działania opaski wynosi 48 godzin. Jest to jedynie orientacyjny czas bowiem wszystko zależy od tego w jaki sposób korzystamy z urządzenia. Jeżeli często korzystamy z połączenia GPS oraz mamy włączony tryb zegara to bateria może wystarczy jedynie na jeden dzień. Jeżeli nie korzystamy z GPS np. w przypadku treningów w zamkniętych pomieszczeniach i nie korzystamy z trybu zegarka to w moim przypadku udało się osiągnąć wynik 60 godzin. Opaska poinformuje nas o niskim stopniu naładowania baterii. Stanie się w to w okolicach 5% i odczujemy lekką wibrację na ręce. Jeżeli w tym momencie nie będziemy mieli opaski na ręce a przy kolejnym założeniu nie sprawdzimy stanu baterii to możemy się rozczarować w trakcie treningu.

Kabel USB do ładowania Microsoft Band

Microsoft przewiduje, że bateria wystarczy na 1000 cyklów ładowania. Przy założeniu, że będziemy opaskę ładować raz na dwa dni oznacza, że wytrzyma blisko 5 i pół roku. Jeżeli będziemy ładować opaskę codziennie czas ten się skróci o połowę. Czas potrzebny do pełnego ładowania opaski nie przekracza 1,5 godziny.

Microsoft Band - miejsce na ładowarkę

Czy wszystko funkcjonuje jak należy?

Niestety nie. Opaska została udostępniona jedynie w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii. To oznacza, że menu jest w języku angielskim i nie rozpoznaje polskich znaków diakrytycznych. Jeżeli dostaniemy wiadomość z polskimi znakami to w ich miejscach pojawią się kwadraciki.

Niestety polscy użytkownicy nie skorzystają również z wirtualnej klawiatury bowiem w opasce włączony jest na stałe słownik, który podpowiada i podmienia polskie słowa na angielskie co w połączeniu z dosyć trudnym trafieniem w litery skutkuje w zasadzie całkowitym brakiem pisania polskich słów.

Z niewiadomych przyczyn możemy skorzystać również jedynie z podstawowej skrzynki e-mail jaką posiadamy w telefonie. Z pewnością jest to związane z ustawieniami regionu oraz języka jaki mamy ustawiony w telefonie. Na zagranicznych forach znalazłem informację, że użytkownicy z powodzeniem podpięli kilka skrzynek, które są widoczne pod jednym kafelkiem wiadomości w opasce – byli to jednak mieszkańcy USA i UK.

Najmniej zaboli nas brak możliwości skorzystania z asystentki głosowej Cortana bowiem funkcja ta nie została jeszcze udostępniona w Polsce. Być może Cortana pojawi się jeszcze w tym roku w Polsce wraz z premierą Windows 10.

Powiadomienia o nowych wiadomościach czy nieodebranych połączeniach również pozostawiają wiele do życzenia. Co prawda z poziomu opaski możemy obejrzeć oczekujące powiadomienia ale ich przejrzenie nie zostanie zarejestrowane w telefonie co oznacza, że po wzięciu telefonu do ręki ponownie zobaczymy te same powiadomienia. Ponadto jeżeli w danym momencie nie posiadamy opaski na ręce to nie otrzymamy żadnej dodatkowej informacji o tym, że czekają na nas nowe powiadomienia – nawet jak odblokujemy ekran startowy to nie będzie się na nim znajdować żadna dodatkowa informacja. Dopiero po przewinięciu ekranu zobaczymy liczbę przy odpowiednich kafelkach, która będzie oznaczać ilość nowych powiadomień.

Cena i dostępność

Obecnie opaskę możecie jedynie kupić w sklepie Microsoft US oraz Microsoft UK. Ja wybrałem sklep w Wielkiej Brytanii ponieważ oferują bezpłatną wysyłkę do Polski. Za opaskę będziecie musieli zapłacić odpowiednio 200 dolarów lub 170 funtów. Za opaskę zapłaciłem blisko 1000zł.

Czy warto kupić opaskę Microsoft Band?

Warto podkreślić raz jeszcze, że jest to przede wszystkim opaska fitness. Jeżeli zamierzasz korzystać z opaski jako gadżetu do sprawdzania godziny oraz odbierania powiadomień z telefonu to Microsoft Band sprawdzi się w tej roli ale nie widzę większego sensu kupowania tak zaawansowanego urządzenia jakim jest opaska.

Czy jest jakaś alternatywa?

Jeżeli nie jesteś przekonany do opaski Microsoft Band to mam dla Ciebie dobrą informację. Telefony Windows Phone współpracują również z opaskami firmy Fitbit, których ceny rozpoczynają się od około 400zł (Fitbit Flex). Za wersję z wyświetlaczem będziemy musieli zapłacić nieco więcej bo około 550zł (Fitbit Charge). Aby opaska mierzyła również nasze tętno będziemy musieli wydać blisko 700zł (Fitbit Charge HR). Wśród opasek znajdziemy również produkty innych producentów takich jak Misfit Shine, Runtastic Orbit oraz Mi Band.

Źródło: opracowanie własne na podstawie Lumia Conversations, Microsoft Band