Jeden Windows 10 na wszystkich urządzeniach dzięki nowej powłoce

Windows Shell czyli powłoka systemu Windows to jest to co widzimy i w jaki sposób korzystamy z systemu. Powłoka daje nam dostęp do elementów systemu, obiektów niezbędnych do uruchamiania aplikacji i zawiera takie elementy jak pasek narzędziowy, pasek menu, wygląd i wiele więcej. Obecnie powłoka różni się w zależności od tego, której wersji Windows 10 używamy. Powłoka dostępna w telefonach różni się od tej, która jest dostępna na komputerach. Microsoft pracuje nad ujednoliceniem powłok.

Portal WindowsCentral dotarł do informacji, z których wynika, że Microsoft pracuje nad jedną, dopasowującą się powłoką, która będzie pracować na komputerach, tabletach, telefonach, HoloLens oraz Xbox. To oznacza, że obecna powłoka nie jest w pełni uniwersalna w przeciwieństwie do jądra systemu OneCore czy uniwersalnych aplikacji UWP. Komputery i tablety dzielą tą samą powłokę dzięki funkcji Continuum, ale telefony, HoloLens czy Xbox posiadają własne powłoki, które są aktualizowane osobno.

Kolejne wersje systemu Windows 10 będą posiadały wspólną powłokę Windows Shell, dzięki czemu system będzie w pełni uniwersalny niezależnie od urządzenia, z jakiego będziemy korzystać. Nowa powłoka o nazwie „Composable Shell” lub „CSHELL” będzie w stanie w czasie rzeczywistym skalować obraz na wszystkich rodzajach urządzeń niezależnie od tego czy posiadamy komputer, tablet, telefon, HoloLens czy Xbox.

Doskonałym przykładem wykorzystania elastycznej powłoki byłby telefon Surface Phone z systemem Windows 10 on ARM. Obecna powłoka systemu Windows 10 nie nadaje się do zastosowania w telefonach ze względu na fakt, że nie jest dostosowany do wyświetlaczy mniejszych niż 6″. Z pomocą nadchodzi nowa powłoka, która nie ograniczałaby zastosowania pełnego systemu Windows 10 w telefonach ponieważ automatycznie dopasowałaby wygląd systemu do wielkości wyświetlacza.

Kolejną zaletą przejścia na jednolitą powłokę są aktualizacje systemu. Obecnie Microsoft musi aktualizować każdą wersję systemu osobno a w przypadku wspólnej powłoki wystarczyłoby zaktualizować jeden system na wszystkich urządzeniach. Warto również pamiętać, że pomimo tego, że we wszystkich urządzeniach znalazłby się ten sam system nie oznacza, że na małych wyświetlaczach ujrzymy dokładnie to samo co na dużych. Powłoka dopasuje wygląd systemu do wielkości wyświetlacza więc w przypadku telefonu system będzie wyglądał prawdopodobnie dokładnie tak samo jak w przypadku Windows 10 Mobile.

Nie wiadomo kiedy dokładnie Microsoft zacznie wprowadzać nową powłokę, ale ma to nastąpić w ciągu najbliższych kilku ważnych aktualizacji dla telefonów, komputerów i ostatecznie dla konsoli Xbox. Jeżeli Microsoft wcieli w życie jednolitą powłokę to będziemy mogli przyznać, że udało się wprowadzić jeden system Windows 10 na wszystkich urządzeniach.

Źródło: WindowsCentral