Jak rozwiązać najczęstsze problemy z telefonami Lumia 950 oraz Lumia 950 XL?

Na nowe flagowce Microsoft kazał nam czekać dosyć długo. Obserwując rozwój systemu Windows 10 Mobile w programie Windows Insider spora część z nas była pełna obaw o to czy Microsoft zdąży dopracować ten system aby rozpocząć sprzedaż nowych smartfonów w pełni dopracowanym systemem. Nasze obawy się potwierdziły i niestety niedopracowany system to nie jedyna bolączka jaka trapi telefony Lumia 950 oraz Lumia 950 XL.

Moje opinie oparłem wyłącznie na informacjach, które znalazłem w Waszych komentarzach oraz na stronie pomocy Microsoft. Warto również dodać, że nie posiadam żadnego z opisywanych modeli. Postaram się jednak jak najbardziej obiektywnie opisać najczęściej występujące usterki.

[numblock num=”1″ style=”2″]Źle dopasowana obudowa[/numblock]

Niektórzy posiadacze telefonów Lumia 950 oraz Lumia 950 XL narzekają na źle dopasowaną obudowę. Skutkuje to nieprzyjemnym skrzypieniem w momencie naciskania na rogi telefonu.

[numblock num=”?” style=”1″]Rozwiązanie[/numblock]

Niestety nie uda nam się wyeliminować tej usterki. Możemy pokusić się o podklejenie obudowy ale czy na prawdę chcemy to robić w telefonach, za które musimy zapłacić powyżej 2000zł? Jeżeli dolegliwość ta jest dla Was uciążliwa to nie pozostaje nic innego jak zwrócić telefon do sprzedawcy lub zgłosić się do punktu serwisowego.

[numblock num=”2″ style=”2″]Przegrzewanie i resetowanie się telefonów[/numblock]

Mocno nagrzewające się oraz sporadycznie resetujące się telefony to również często zgłaszane problemy użytkowników nowych flagowców. Zarówno zbyt wysoka temperatura urządzenia jak i częste resetowanie mogą być spowodowane niedopracowanym oprogramowaniem lub też usterką sprzętową.

[numblock num=”?” style=”1″]Rozwiązanie[/numblock]

Przywróć oprogramowanie telefonu oraz upewnij się, że posiadasz najnowszą wersję systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego. Zaktualizuj również wszystkie wbudowane aplikacje. Instrukcję znajdziesz w dalszej części artykułu.

[numblock num=”3″ style=”2″]Częste błędy w momencie korzystania z aparatu[/numblock]

Niewielka grupa osób zgłosiła również problem z aplikacją obsługującą aparat telefonu. Aplikacja z niewiadomych przyczyn zacina się lub wyświetla komunikat o błędzie, który uniemożliwia wykonywanie zdjęć.

[numblock num=”?” style=”1″]Rozwiązanie[/numblock]

Przywróć oprogramowanie telefonu oraz upewnij się, że posiadasz najnowszą wersję systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego. Zaktualizuj również wszystkie wbudowane aplikacje. Instrukcję znajdziesz w dalszej części artykułu.

 

[numblock num=”!” style=”3″]Instrukcja naprawy telefonu[/numblock]

Jeżeli posiadasz jeden z wyżej opisanych problemów z wyjątkiem źle dopasowanej obudowy to możesz skorzystać z poniższym wskazówek aby przywrócić telefon do prawidłowego działania.

1. Przywróć oprogramowanie telefonu

Skorzystaj z aplikacji komputerowej Windows Device Recovery Tool. Aplikacja przywróci oprogramowanie telefonu. Po tym zabiegu telefon będzie się zachowywał jak podczas pierwszego uruchomienia. Nie jest zalecane przywracanie kopii zapasowej po tym zabiegu – zdarza się, że wraz z kopią przywracane są błędy. Jeżeli korzystasz z karty pamięci to wyciągnij ją przed rozpoczęciem całego procesu i włóż dopiero w momencie jak skończysz testować telefon i nie stwierdzisz żadnych problemów.

Po tym zabiegu w Twoim telefonie Lumia 950 oraz Lumia 950 XL powinny się znaleźć poniższe wersje systemu oraz oprogramowania:

 • System operacyjny: 10.0.10586.11
 • Oprogramowanie układowe: 01078.00027.15506.020xx

[textblock style=”1″]Jak sprawdzić wersję systemu oraz oprogramowania na telefonie?[/textblock]

Zwróć szczególną uwagę na wersję oprogramowania układowego. Jeżeli w dalszym ciągu posiadasz starszą wersję to nie przejmuj się – w kolejnym kroku dowiesz się jak zaktualizować telefon.

2. Zaktualizuj system operacyjny oraz oprogramowanie układowe do najnowszej wersji

Aplikacja Windows Device Recovery Tool wgrywa nieco starszą wersję systemu 10.0.10586.11. Z poziomu telefonu zaktualizuj system do najnowszej wersji 10.0.10586.29. Jeżeli posiadasz starszą wersję oprogramowania układowego to telefon powinien również wyszukać nowszą wersję oprogramowania, które będzie widoczne pod nazwą MICROSOFTMDG. Po tym zabiegu w Twoim telefonie powinny się znajdować poniższe wersje:

 • System operacyjny: 10.0.10586.29
 • Oprogramowanie układowe: 01078.00027.15506.020xx

[textblock style=”1″]Jak sprawdzić wersję systemu oraz oprogramowania na telefonie?[/textblock]

[textblock style=”1″]Lista zmian i poprawek w najnowszej aktualizacji dla telefonów Lumia 950 oraz Lumia 950 XL[/textblock]

3. Zaktualizuj wszystkie aplikacje

Ostatnim krokiem jest aktualizacja wszystkich aplikacji, które pojawią się w sklepie. Upewnij się, że wszystkie aplikacje w Twoim telefonie są aktualne. Otwórz sklep i wyszukaj dostępne aktualizacje.

Jeżeli powyższe wskazówki nie pomogły na Twoje dolegliwości to najprawdopodobniej posiadasz wadliwy egzemplarz. Zwróć się do sprzedawcy lub zgłoś się do punktu serwisowego. Należy również wziąć pod uwagę, że część usterek może zostać wyeliminowanych w kolejnych aktualizacjach systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego.

Dajcie znać czy Wasze telefony Lumia 950 oraz Lumia 950 XL posiadają opisywane problemy i czy poradziliście sobie z nimi?

 • wgrywać soft PR.1.2 póki co nic nowego nie ma, zresztą z godnie z tradycją każda Lumia z fabrycznie nowym OS’em choruje.

  • Konrad Uroda-Darłak

   Identyczne problemy były już przy okazji wydania WP8, którego tak każdy teraz wychwala, gdyż większość już o tamtych problemach zapomniała.

 • Jak rozwiązać najczęstsze problemy z telefonami Lumia 950 oraz Lumia 950 XL?

  Nie kupować 🙂

  • Darek Cullen

   Hahahahaha. Dobre. ;). Masz u mnie plusa za to 😉

 • Tomasz Sot

  Skrzypiąca klapka to praktycznie jedyny problem jaki jest z telefonem , telefon się też lubi grzać ale mi się jeszcze z tego powodu nie wyłączył .

 • Dariusz Szypelt

  jeśli ma się brandowany telefon to oprogramowania układowego najnowszego nie wgramy

  • Pewnie niebawem nowe oprogramowanie pojawi się również dla pozostałych wariantów.

 • biblo

  Po ostatnich dwóch aktualizacjach nie zauważyłem resetów telefonu. Wcześniej faktycznie czasem się zdarzały… Póki co, jedyny problem, który widzę, to chwilowe „zamarcie” telefonu w momencie gdy włączam Bluetooth. Trwa to kilka sekund i w tym czasie pojawia się też u góry (na pasku z ikonami) skrót „POL”. Nie wiem co to oznacza…

 • mazut

  No bo podstawa to aktualna wersja aplikacji zegar i alarmy windows + kalkulator, reszta aplikacji w systemie nie ma znaczenia 🙂

 • Wojtek Kalwasiński

  Moja 950-ka pomimo najnowszego softu (nie jest brandowana) ma problem od początku (już teraz 3 tygodnie) z siecią Wi-Fi, raz działa a za jakiś czas bez powodu nie widzi żadnej sieci, pomaga restart słuchawki i znowu jest przez jakiś czas , raz to godzina, raz 2-e , a nie raz parę minut i po sieci. Może ktoś coś podpowie co z tym zrobić? reklamować?

  • Jeżeli wskazówki zawarte w artykule nie pomogły to może być usterka sprzętowa a w takim wypadku tylko serwis może pomóc. Możesz zaczekać do kolejnej aktualizacji ale niestety nie ma pewności czy rozwiąże ona Twoje problemy z siecią Wi-Fi.

   • B47M4N

    Jak zainstalowany mam Win10m na Lumii, którą zakupiłem w sieci Play, to nadal mam gwarancje czy już nie?

    • Tak. Dla pewności jednak zawsze zalecam aby wrócić do ostatniej oficjalnej wersji systemu przed oddaniem telefonu do serwisu.

  • Robert Kula

   Normalka w W10m. Ja mam to samo na 535 (czasem nie może połączyć, czasem pokazuje że sieć nie ma połączenia internetowego). To samo miałem na 930. Na 640 problem nie występuje bo mam 8.1.2 😛

  • jw8800

   Witam Pana, mam to samo w mojej Lumi 950 i co? , znalazł Pan rozwiązanie ?

 • Wkurwiony

  Po dzisiejszej 2.01.2016r aktualizacji nie dziala kilka ustawień, sklep oraz aparat ( właczam i nie wchodzi tylko wraca do kafelków ekranu głownego ) POMOCY ! System operacyjny: 10.0.10586.29

  • Korzystałeś z instrukcji naprawy zawartej w artykule?

 • Wkurwiony

  Oki , powalczyłem trońku w nocy i po resecie fabrycznym wszystko pracuje poprawnie. Póki co jestem czujny jak ważka i testuje słuchawkę 🙂

 • Jarek

  Kurczę, może jestem szczęściarzem a może trafiłem udany egzemplarz, po
  pierwsze ani razu nie zauważyłem aby telefon się grzał, nigdy mi sie
  nie zresetował, wszystko chodzi płynnie, aparat robi fenomenalne zdjęcia
  moim zdaniem lepsze niz lumia 1020. Dla mnie najlepsza lumia jaka do
  tej pory wyszła. P.S Automapa śmiga aż miło, działanie nawi 2 gdz. i
  telefon zimny jak głaz. Wg mnie lepiej wybrać Lumia 950 w której nie ma
  kombinacji z układem chłodzenia. Co do cudownego Androida, miałem okazję
  bawić się galxy tab 2 P5100, fakt ładne wykonanie i ……. koniec.
  Ciągle resety systemu, przycięcia na grach t. Asphalt 8: Airborne,
  wkur…. reklamy przy każdej aplikacji, i tak na dobra sprawę to system
  na którym przejże internet, pogram i …. to wszystko. Ja jaku
  użytkownik systemu Windows na PC jestem zachwycony synchronizacja
  telefonu i komputera, jestem w domu mam komputer, wychodzę z domu mam
  komputer. iOS, zona ma służbowego iPada, generalnie najbardziej
  dopracowane urządzenia, jakość wykonania jest super widać że w reku
  trzyma się cacko za kilka tysięcy zł :), właśnie kilka tysięcy :), ale i
  tak na dobra sprawę na iOS za wszystko trzeba płacić, w dalszym ciągu
  jak ktos ma tyko iphona lub ipada to jest to droga zabawka do oglądania
  netu, lansu 🙂 i to wszystko. L950 z system WM10, uważam za najlepszy
  telefon stosunek cena-jakość. A zdjęcia robi takie że bije na głowę
  każdy telefon i aparat kompaktowy jaki jest obecnie produkowany. Na
  sylwestra przeglądaliśmy zdjęcia ze znajomymi i każdy pytał sie co to za
  cudo robi takie zdjęcia.

 • Los Luk

  Po sobotniej aktualizacji jestem w szoku. Bateria trzyma 2-3 razy dłużej, telefon nie grzeje się ani troszkę. WOW, teraz to jest Telefon 🙂

 • Anna Ślusarek

  Witam, mam problem z 950xl. Mianowice wczoraj utworzylam kopie zapasowa na starej lumi 920, i w zaden sposob nkie moge jej pobrac na nowa 950xl. Czy ktos ma jakkis sprawdzony spsob. Pomocy

  • Kopię można tylko i wyłącznie przywrócić w momencie pierwszej konfiguracji urządzenia.

   • Anna Ślusarek

    czyli w tym momencie nie jestem w stanie juz nic zrobić? wlaczajac nowy telefon nie mialam zadnego monitu dotyczacego przywrocenia kopi zapasowej z chmury – a ona tam jest….

    • Możesz przywrócić ustawienia fabryczne i wtedy na etapie konfiguracji telefonu przywrócić kopię zapasową. Aby przywrócić ustawienia fabryczne przejdź kolejno do: menu > ustawienia > system > informacje > więcej informacji > zresetuj telefon.

     • Anna Ślusarek

      oki, próbuje … dziękuje z całego serca mam nadzieję że to pomoże

     • Nie ma sprawy. Pamiętaj, że w trakcie przywracania ustawień fabrycznych zostanie usunięta cała prywatna zawartość telefonu. Telefon będzie się zachowywał jak podczas pierwszego uruchomienia.

     • Anna Ślusarek

      i o to mi chodzi, bo nic i tak przez te 16h na nim nie było… wszystko zostało na 920 …
      nie ukrywajmy ale telefony sa naszym „drugim” mózgiem… mam nadzieje ze wszystko przejdzie łącznie z whatssup sms kalendarzem itd

     • Anna Ślusarek

      Hmmm przywróciłam ustawienia fabryczne… wgrałam kopie zapasowa, ale nie działa ona poprawnie tzn… nie przeszły wszystkie sms-y… ( w sumie to one są dla mnie najważnijsze, reszte sobie skonfiguruje od nowa…) jest jakas możliwość przeslania sms tylko? opcja przekaż moje dane dziala tylko na kontakty… ogólnie po wgraniu kopi z 920 telefon wyglada jak jakas atrapa, ktora nie fukcjonuje poprawnie….

     • Jeżeli nie przeniosły się wszystkie wiadomości to niestety nie ma innego sposobu. Możesz zachować wiadomości, które się przeniosły wchodząc do Wiadomości > Opcje (trzy kropki) > Ustawienia > Włącz synchronizowanie wiadomości między urządzeniami. Po włączeniu tej opcji wiadomości powinny zostać zapisane w chmurze a to oznacza, że możesz ponownie przywrócić ustawienia fabryczne ponieważ nie jesteś zadowolona z działania telefonu.

     • Anna Ślusarek

      a czy jest opcja abym mohgla skopiowac wiadomosci na pc i pozniej do nowego tel ? Przepraszam z gory ze tak mecze ale jestem juz zielona i glupia 😛

     • Zerknij na forum Microsoft Community 🙂

 • dorota

  Mam lumię 950 xl, wiesza się non stop. Po naciśnięciu na smsy pokazuje tapetę. Nie wchodzi w połączenia, pokazuje pusty ekran. Bluetooth nie da się włączyć po prostu nic się nie dzieje pi naciśnięciu kafelka. Restartuje się przynajmniej raz dziennie dramat po prostu najgorszy telefon w historii

 • Jeremy Seneiv

  Zawsze wierny Nokii teraz Lumii przesiadłem się z 640 na 950XL i po kilku dniach używania jestem w szoku. Ciągłe się wiesza, nie mogę wejść w wiadomość, wybrać kontaktu, wrócić na ekran główny, wysłać filmu większego niż 20MB przez viber, czekam za zapis zdjęcia 20sek. itp. Ciągłe wyciąganie baterii (co nie jest prostą rzeczą) zaczęło mnie denerwować i zastanawiam się jak mam się pozbyć tego bubla. Telefon kupiłem od t-mobile. Przestrzegam innych.

  • Posiadasz najnowszą wersję oprogramowania układowego oraz systemu operacyjnego? Jeżeli nie to w pierwszej kolejności zaktualizuj telefon.

 • Maciej

  Ogólnie lumia 950 bez zarzutu, jedyny problem to echo podczas połączenia u mnie jak i rozmówcy, czy da się coś z tym problemem zrobić.

 • Pawel Bodzioch

  Ja jestem zadowolony. Ale jest ale. Insider zaczął drenować baterie, przywróciłem kablem do oficjalnego. Przez OTA zaczął pobierać aktualizację 10.0.14393.321. Pobrała się, i wyskoczył błąd, że wystąpił błąd, i od razu przycisk do ustawień fabrycznych. Na razie działa. Przy powiadomieniu o mailu, zamiast tej konkretnej wiadomości wyświetla poprzednie maile.

 • Damian Banna

  U mnie to samo ,coraz czesciej sie wylacza i grzeje i bateria krotko trzyma – ide spac 45 % baterii rano sie budze rozładowany a nikt w nocy nie dzwonil zeby mi tel rozładowac ,podłaczam go do ładowania 20 min i juz 50% naładowane :O dziwne i czasem jak sie wyłączy to z głosnika slychac jak brzęczy w lumii 830 tez tak czasem mialem i wtdedy musze wyciagnac baterie bo brzeczy caly czas